Olej w automatycznej skrzyni biegów. Wymieniać czy nie?

Skrzynia biegów to drugi po silniku najważniejszy element samochodu zawierający olej. Przekładnia jest odpowiedzialna za prawidłowe przekazywanie momentu obrotowego, który generuje silnik na koła samochodu. Wielu kierowców pamięta o wymianie oleju w silniku, ale znaczna część nie wie, czy ten w skrzyni biegów podlega wymianie. Dlaczego warto to robić?

top 7 automatycznych skrzyn biegów olej
Podaj dalej

Olej w automatycznej skrzyni biegów- fakty i mity

Do prawidłowej pracy skrzyni biegów potrzebny jest olej, który smaruje powierzchnie wszystkich elementów ruchomych.
Olej występujący w skrzyni biegów jest płynem eksploatacyjnym, co oznacza, że podlega okresowej wymianie. Wokół tego faktu krąży wiele mitów m.in. że oleju w skrzyni biegów nie trzeba wymieniać. Jest to błędne założenie, które skutecznie skróci żywotność tego podzespołu.

O ile mit o braku konieczności wymiany oleju w skrzyni biegów dotyczy tych manualnych, o tyle w przypadku automatycznych sprawa winna być jasna. Producenci skrzyń DSG jasno informują o zalecanych interwałach wymiany oleju w przekładni. W przypadku pozostałych internet jest pełen sprzecznych informacji. Jaka jest prawda?

W niektórych przypadkach dowiadujemy się, że olej w automatycznej skrzyni biegów jest dożywotni, a kierowca nie musi zakładać jego wymiany. Nie jest to prawda, o ile sam producent samochodu nie określi jego żywotności na przebieg w granicach 150-200 tysięcy kilometrów lub kilka lat.

top 7 automatycznych skrzyn biegów olej
Adobe iStock

Wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów? Czy nie?

Firma ZF jest jednym z największych producentów automatycznych skrzyń biegów. Jej skrzynie trafiają do modeli producentów m.in. AUDI, BMW, Jaguara i Porsche. Producent jasno określa czy wymieniać olej w skrzyni i jak często to robić. Oto jakie jest stanowisko firmy ZF:

  1. wymiana oleju zapewnia prawidłowe działanie, gdyż olej starzeje się w wyniku eksploatacji, temperatury i procesów chemicznych,
    eksploatacja prowadzi poprzez procesy chemiczne do starzenia się oleju i tym samym do ścierania się elementów skrzyni biegów,
  2. regularna wymiana oleju we wszystkich skrzyniach ZF zapewnia wysoki komfort zmiany biegów oraz optymalne zachowanie samochodu podczas jazdy,
  3. poprzez wymianę oleju zapobiega się uszkodzeniom i ogólnym zakłóceniom w funkcjonowaniu skrzyni oraz zwiększa się okres jej użytkowania.

To tyle, jeżeli chodzi o powody, dla których należy wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów. Producent jasno określa, że w zależności od stylu jazdy należy wymieniać olej w skrzyni biegów co około 100 tys. km lub minimum raz na 8 lat.

W większości przypadków zaleca się wymianę oleju co około 60-100 tysięcy kilometrów od zakupu nowego samochodu. Kolejnych zmian powinno się dokonywać częściej, najlepiej w odstępach nie większych niż 80 tysięcy kilometrów.

automatyczna skrzynia biegow czy wymieniać olej

Jak wygląda wymiana oleju w skrzyni biegów?

Procedura wymiany oleju w skrzyni biegów jest zależna od tego z jakim rodzajem skrzyni oraz z jakim typem wymiany oleju mamy do czynienia. Procedury różnią się znacznie od tych wykonywanych w manualnych skrzyniach biegów.

Rozróżniamy również dwa typy wymiany, która może być dynamiczna lub statyczna. Statyczna bazuje na prawie grawitacji i sprowadza się wyłącznie do odkręcenie korka spustowego i wypuszczenia w ten sposób części oleju znajdującego się w skrzyni.

Jako że skrzynia biegów jest bardzo złożonym podzespołem, to w ten sposób wypuścimy zaledwie 40-50% całego oleju.
Dynamiczna wymiana oleju zakłada stworzenie zamkniętego obiegu oraz wymiany podczas pracy skrzyni. Dlatego pompa oleju wypycha prawie cały zużyty olej, a w jego miejsce zaciąga świeży. Procedura ta wymaga jednak fachowca, ponieważ niewłaściwie wykonana może zniszczyć pompę oleju lub całą skrzynię.

Mówiąc krótko, wymiana oleju w skrzyni biegów jest bardzo ważna dla prawidłowej eksploatacji naszego samochodu. Nie warto kierować się opiniami, które sugerują brak konieczności wymiany oleju w automatycznej przekładni.

Jeśli zależy nam na bezawaryjnej pracy tego ważnego podzespołu, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej częstotliwości wymian oleju przez cały okres eksploatacji samochodu. Zwłaszcza gdy masz skrzynię specjalnej troski, jaką jest multitronic.

Przeczytaj również