Od 25 marca zmienili przepisy. Spotkanie z patrolem może się skończyć mandatem na ponad 5 000 zł

Kierowcy, którzy na co dzień prowadzą ciężarówki za granicą, muszą się liczyć z nowym droższym mandatem, który jest następstwem zmiany przepisów. Spotkanie z policyjnym patrolem może się dziś skończyć nawet utratą prawa jazdy.

jazda z telefonem skoczy się wysokim mandatem
Podaj dalej

Policyjne patrole w ciężarówkach zobaczą wszystko

Brytyjskie patrole podróżujące w ciężarówkach są znane w całej Europie. W przeciwieństwie do polskich funkcjonariuszy mają możliwość, by zajrzeć do kabiny kierowców ciężarówek. Spotkanie z patrolem po 25 marca po zaostrzeniu obowiązujących przepisów może ich słono kosztować.

Widok kierowcy z telefonem w ręku to bardzo częsty widok na polskich ulicach i autostradach. Fakt, że jest to karalne, nie robi wrażenia, gdy prawdopodobieństwo wpadki jest znikome. Tymczasem powszechnie wiadomo, że korzystanie z telefonu podczas jazdy wydłuża czas reakcji kierowcy bardziej niż prowadzenie na podwójnym gazie.

Drastyczne konsekwencje jazdy z telefonem w ręku mają więc na względzie kwestie bezpieczeństwa na drogach.

staffordshire police kontrola drogowa ukaranie mandatem
Staffordshire Road Policing Unit

Każdy kierowca musi się liczyć z mandatem, a nawet utratą prawa jazdy

Wykorzystywanie ciągników siodłowych do kontroli kierowców pozwala na ukaranie ich mandatem, gdy łamią przepisy w kwestii użytkowania telefonów podczas jazdy.

Od 25 marca w Wielkiej Brytanii w tej kwestii pojawił się nowy zapis w obowiązującym prawie. Zasady korzystania z telefonu zostały znacznie zaostrzone. Obecnie jakiekolwiek trzymanie telefonu w dłoni w czasie jazdy jest zabronione. Dotyczy to sytuacji, gdy kontakt z telefonem dotyczy przełączania albumu z muzyką, wykonywania zdjęć, nagrywania filmów lub grania w gry.

Złamanie przepisów skończy się jednym z najdroższych mandatów w Europie. Maksymalna kwota za powyższe wykroczenie wynosi 1000 funtów (5600 zł). Dodatkowo można otrzymać 6 punktów karnych, a w niektórych przypadkach stracić prawo jazdy.

Przeczytaj również