Oczyszczacz powietrza do samochodu- sprawdź ile kosztuje i czy warto go mieć

Nasilający się smog w miastach sprawia, że coraz częściej w polskich domach pojawia się coś takiego jak oczyszczacz powietrza. To niewątpliwie dobry wybór powzięty w trosce o własne zdrowie. Co jednak z czasem spędzonym w samochodzie?

AirZing_Mini_OSRAM_oczyszczacz powietrza
Podaj dalej

Oczyszczacz powietrza do samochodu- jak to działa i czy warto to kupić?

O ile oczyszczacz powietrza w domu to już dziś częsty widok, o tyle wersja do samochodu nie jest tak popularna wśród kierowców jak ta domowa. Jak wiadomo w samochodzie spędzamy trochę czasu, a zawodowi kierowcy nawet kilkanaście godzin. Czy warto zatem w samochodowy oczyszczacz zainwestować?

Zakładając, że średni wiek samochodu w Polsce w 2020r wyniósł 15 lat (wg Instytutu SAMAR) to oznacza, że polscy kierowcy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie. Co oznacza, że ich samochód pochodzi mniej więcej z 2006 roku i spełnia Europejską Normę Emisji Spalin EURO 4.

Wbrew opiniom to nie samochody są głównym emitentem szkodliwych substancji ale oczywiście przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Najgorsze, co możesz wdychać to jednak to, co wydobywa się z kominów domów i starych fabryk. Wszystko razem to prawdziwy cichy zabójca człowieka. Na szczęście jest sposób, by w jakimś stopniu ograniczyć wdychanie szkodliwych związków chemicznych fruwających w powietrzu.

Coraz więcej takich produktów znajduje zastosowanie w samochodzie i ma mnóstwo zalet. Jest niewielkich gabarytów, ma gustowne opakowanie i ogromny wpływ na Twoje zdrowie. Taki niewielki samochodowy oczyszczacz powietrza wykorzystuje filtry HEPA, które wyłapują szkodliwe związki z powietrza. Dlatego często zwie się je „filtrami absolutnymi”.

Oczyszczacz samochodowy SHARP IGGC20EUB

Jakie urządzenie wybrać i ile to kosztuje?

Jak już mówiliśmy powyżej, najskuteczniejszą bronią w walce ze smogiem, jaką możesz mieć w samochodzie, są oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA. Warto w nie zainwestować, bo najskuteczniej radzą sobie z zanieczyszczeniami.

W wielu z nich filtr HEPA jest zintegrowany z węglem aktywnym. Warto poszukać takiego urządzenia, bo to najbardziej skuteczna broń w walce z zanieczyszczeniami, która wyłapie ich dużo więcej.

Na szczególną uwagę zasługuje samochodowy oczyszczacz powietrza od firmy OSRAM, który jest wykonany nieco inaczej, bo posiada filtr wykonany z tlenku tytanu. Co to oznacza?

Nie musisz go co jakiś czas wymieniać, bo wystarczy opłukać go pod wodą i osuszyć. Ponadto jest dodatkowo wspomagany promieniami UV-A. W rezultacie takie małe urządzenie usuwa 99% wirusów i bakterii, a także 90% formaldehydu. To dobra propozycja, która pozwoli ci zadbać o zdrowie i kosztuje w zależności od wersji ok.200 zł.

AirZing to wyjątkowo małe urządzenie, które możesz zamontować na kratkach nawiewów. Jest cichy i jak zapewnia firma – oczyści powietrze w aucie w 30 minut.

AirZing_Mini_OSRAM_oczyszczacz powietrza
OSRAM

Najlepsze samochodowe oczyszczacze powietrza- dobra opcja na prezent pod choinkę

Wśród najchętniej kupowanych samochodowych oczyszczaczy powietrza znajdziesz poniżej wymienione modele. Nie na wszystkie musisz wydać aż 200 zł, ale pamiętaj, że w wielu z nich filtry podlegają wymianie.

O tym, że należy to zrobić, w zależności od modelu poinformuje cię wskaźnik lub dioda. Pamiętaj, że to niewielkie urządzenie to nie  mały i czasami bardzo gustowny gadżet, ale inwestycja w zdrowie Twoje i pasażerów.

OSRAM AirZing– 204 zł( nie wymaga wymiany filtrów)
Xiaomi 70mai AC02– 234 zł (filtr 59 zł)
EBERG MIA -159 zł (filtr 15zł)
Baseus– bezfiltrowy (neutralizuje szkodliwe związki i zanieczyszczenia specjalnym płynem)- 94 zł (wkład z płynem 44 zł)

Przeczytaj również