Nowy SUV Volvo to hit, ale na scenę wjeżdża groźny rywal. Ma wszystko, by ukraść mu sprzedaż

Jeśli chodzi o nadwozie SUV, to Volvo posiada w swoim cenniku wiele propozycji, które znajdują się w gronie najlepiej sprzedających się samochodów. Do wyboru są wszelkie opcje silnikowe, w tym wersje całkowicie elektryczne. Ceniony producent przewidział także różne pułapy cenowe. Dzięki temu na przykład nowe EX30 cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Niestety jego rywal też ma apetyt na sukces w tym segmencie.

SUV KIA EV3
Podaj dalej

Volvo EX30 to hit, ale KIA EV3 ma zamiar zostać jeszcze większą gwiazdą

Nie jest tajemnicą, że najnowszy SUV Volvo EX30 ma za sobą bardzo udany debiut. Bez problemu znalazł się w gronie najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych. To wszystko osiągnął w rekordowym czasie. Teraz w Europie mierzy się z Teslą Model Y i 3, oraz MG4 od Morris Garage.

Jednak na horyzoncie pojawia się nowe zagrożenie dla hitu szwedzkiej marki. To propozycja od Kia, która już cieszy się ogromnym zainteresowaniem na rynku i przewyższa szwedzki model pod względem autonomii, przestrzeni i innych kluczowych aspektów.

Jeśli chodzi o wielkość nadwozia, to Kia EV3 jest niewiele większa, bo jej nadwozie mierzy 4,3 m długości. Jednak projekt kabiny czyni ją większą. Ponadto podobnie wygląda kwestia pojemności bagażnika. SUV od Kia oferuje 460 litrów pojemności, z 25-litrowym przednim bagażnikiem przeznaczonym specjalnie na kable do ładowania, Dla porównania Volvo EX30 ma bagażnik jedynie 318 litrów. Zatem już tutaj dostrzegamy pewne korzyści z zakupu koreańskiego EV3.

Wyjątkowa promocja dla kierowców. Odbierz bon o wartości 120 zł na paliwo

Volvo jest doskonałe, ale dla wielu SUV od Kia może być lepszą opcją

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to wiemy, że EV3 otrzymało szeroko stosowaną architekturę E-GMP. Będzie dostępna z pojedynczym silnikiem elektrycznym i dwoma opcjami akumulatora. Model standardowy otrzyma pojemność baterii 58,3 kWh, podczas gdy wariant dalekiego zasięgu Long Range otrzyma większą jednostkę 81,4 kWh.

KIA EV3 w wersji standardowej wykorzystuje akumulator o pojemności 58,3 kWh i osiąga zatwierdzony zasięg 410 km w cyklu WLTP. Tu wygrywa z propozycją szwedzkiego producenta. Volvo EX30 zaczyna od opcji z akumulatorem o pojemności 51 kWh i oferuje zasięg 337 km.

W najlepszym przypadku szwedzki SUV oferuje akumulator o pojemności 69 kWh i zasięgu 476 km. Dla porównania KIA EV3 ma drugą wersję, w której zamontowano akumulator o pojemności 81,4 kWh, dzięki któremu osiąga do 600 km zasięgu (WLTP).

Oznacza to, że także w części elektrycznej KIA EV3 jest produktem, który może przekonać wielu do rezygancji z zakupów w salonie Volvo. Są to co prawda bardzo różne produkty, ale ostatecznie skupiają się na tym samym typie klienta. Koreańczycy mierząc się z marką, która nie ma sobie równych pod względem jakości i bezpieczeństwa starają się zadowolić klientów nie tylko potężnym silnikiem elektrycznym o mocy 204 KM w dowolnej konfiguracji. Zadbali także o jakość i kompletność wyposażenia standardowego. Kia EV3 to SUV to model, któremu nie brakuje technologii, systemów bezpieczeństwa i wspomagajacych kierowcę, czy rozrywki. Stanowi to dowód na to, że producent dobrze wykorzystał swoje doświadczenia z EV6 i EV9. Oferuje wszystko co najlepsze w mniejszym i bardziej ekonomicznym z punktu ceny formacie.

Podsumowanie

Poziom efektywności, nowoczesny śmiały design to dodatkowe atuty modelu od Kia, o którego przyszłość producent może być spokojny. Nie wiadomo jednak, jak jej debiut w cennikach zadziała na klientów szwedzkiego producenta.

Volvo EX30 to luksusowy i bezpieczny SUV elektryczny z dobrym zasięgiem. Kia EV3 to sportowa i przystępna cenowo elektryczna opcja z imponującym zasięgiem. Wybór między nimi zależy od Twoich osobistych priorytetów.

kia-ev3-gtline-bagażnik
fot.Kia

Przeczytaj również