Nowe prawo jazdy już dla 16-latków. Gdzie teraz i od kiedy będą mogli prowadzić samochód?

Młodzi kierowcy według najnowszych przepisów mogą wykorzystać tymczasowe prawo jazdy zaraz po egzaminie. To dzięki aplikacji mObywatel, gdzie takowe może się szybko pojawić. Muszą mieć jednak skończone 18 lat, by do egzaminu na taki rodzaj uprawnień przystąpić. W niektórych przypadkach nie trzeba będzie tak długo czekać, by poprowadzić swój czterokołowy pojazd.

nastolatki prawo jazdy
Podaj dalej

Będzie możliwość na prawo jazdy dla 16-latków

Jeśli masz 16 lat, to pewnie cię ucieszy wiadomość, że będziesz mógł prowadzić samochód w 2024 r. Taki przepis zacznie obowiązywać w Hiszpanii od 2024 roku. W ciągu ostatnich dni tanich takie zmiany proceduje Generalna Dyrekcja Ruchu DGT. Niedawno jeszcze zajmowała się kierowcami i ich uprawnieniami po 65 roku życia. Co planuje się w kwestii 16-latków?

Taki pomysł nie jest nowy, bo mówi się o nim od lat. Tylko że teraz ma szansę na to, by stać się rzeczywistością. Co to oznacza dla młodych kierowców? Zasadniczo nowe prawo otworzy drzwi osobom poniżej 18 roku życia, do tego by uzyskały prawo jazdy kategorii B1. Dzięki nowym przepisom młodzież w wieku od 16 do 18 lat będzie mogła już zasiadać za kierownicą pojazdów. Wiadomo, że nie wszystkich.

PRAWO JAZDY DLA 16 LATKOW
European Council

Takie uprawnienie na pojazd, który nie przekroczy 60 km/h

Chociaż nie jest to jeszcze oficjalna decyzja, to hiszpańskie źródła podają, że takie prawo jazdy dotyczyć będzie pojazdów, których prędkość nie przekracza 60 km/h. Mówimy o czterokołowcach i quadach.

Decyzja o tym, by umożliwić 16-latkom zdobycie takie dokumentu o kategorii B1 ma uzasadnienie. Młodzież w ten sposób nabierze niezbędnego doświadczenia do późniejszego prowadzenia szybszych samochodów. Po drugie pozna przepisy, niezbędne do tego, by w przyszłości przesiąść się na inny pojazd.

Ponadto w związku z tym, że wiele odpowiednich dla 16-latków czterokołowców to pojazdy elektryczne, to takie nowe prawo jazdy pozwoli na to, by ten sektor motoryzacji mógł się rozwijać. Jak niedawno pisaliśmy, w miastach coraz więcej pojawia się tzw. mikrocarów.

Dziś to tania i świetna opcja na mobilność. Na taką oferuje się szereg rządowych dopłat. Takie producenci udostępniają już także na wynajem w abonamencie. Tak na przykład 16-latkowie w 2024 roku poprowadzą Citroëna Ami, czy Microlino, które napędzają sprzedaż miejskich czterokołowców. Takie nowe prawo jazdy w Hiszpanii, to innowacja idealna także dla młodzieży zamieszkującej wsie. Tam czterokołowiec będzie idealnym kompanem do przemieszczania się. CZYTAJ TAKŻE: Taki nowy SUV z tą ceną zdmuchnie konkurencję z rynku. Wielkością zbliżony do Dustera od Dacii nie rujnuje portfeli kierowców

Przeczytaj również