Nowa Mona M03 debiutuje w Chinach. Imponuje technologią i doskonale niską ceną

Nie jest tajemnicą, że jeśli chodzi o chiński rynek, to premiery zdarzają się tak często, że można o nich pisać niemalże codziennie. Nowy samochód, jakim jest Mona M03, opracowano we współpracy firm Xpeng i DiDi, z czego ta druga zajmuje się przewozami pasażerskimi. Po zapowiedziach inteligentny pojazd doczekał się oficjalnej prezentacji.

Mona M03 EV
Podaj dalej

Mona M03 to nowy inteligentny samochód powstały przy współpracy dwóch firm

Zanim przejdziemy do nowych informacji na temat pojazdu Xpeng, warto wiedzieć, że to DiDi w rzeczywistości odpowiada za projekt samochodu. Firma wniosła duży udział także do badań i rozwoju pojazdu wraz z Xpeng. Producent samochodów wziął na siebie odpowiedzialność za wszystkie kwestie związane z łańcuchem dostaw i produkcją modelu. Ma także współpracować z DiDi, jeśli chodzi o sprzedaż modelu.

Mona M03 pochodzi od Xpeng i mieści się w standardowej gamie modeli tej marki. Sama Mona pochodzi od skrótu nazewnictwa nowej serii i oznacza „Made Of New AI”, aby podkreślić nacisk na technologię i „inteligentne prowadzenie”.

Mona M03 to całkiem nowy projekt na chińskim rynku, który nie jest popularnym SUV-em, a elektrycznym eleganckim sedanem o współczynniku oporu powietrza 0,194 i maksymalnym zasięgu przelotowym 620 km. Jeśli chodzi o projekt nadwozia, to M03 wygląda dość konwencjonalnie, ale wyróżniają go intrygujące reflektory i tylne światła, które z pewnością wyróżnią go na drodze.

Wygląd Mona M03 opracowano nawiązując do języka projektowania „Smart Design AI Quantitative Aesthetics”. Koraliki lamp LED, oświetlają dystans wynoszący 150 metrów, a efekt świetlny jest spektakularny po ich uruchomieniu.

Jeśli chodzi o wymiary nadwozia to długość, szerokość i wysokość wynoszą odpowiednio 4780/1896/1445 mm długości. Rozstaw osi M03  wynosi 2815 mm.

Xpeng w dniu dzisiejszej premiery nie udostępnił żadnych zdjęć wnętrza EV, ale pomimo tego na zdjęciach można zobaczyć zarys dużego centralnego ekranu informacyjno-rozrywkowego na środku deski rozdzielczej.

Mona M03
Mona M03 to nowy inteligentny samochód Xpeng i Didi fot.  Juan Ma Lopez wiceprezes Design Center i M03

Elegancja i nowoczesne technologie w cenie poniżej 110 000 zł

Nie da się ukryć, że konstruktorzy nowego pojazdu ogromną wagę przykładają do aerodynamiki i osiągów pojazdu. Z oficjalnych informacji wynika, że na potrzeby Mona M03 opracowano aż 15 projektów optymalizacji odporności na wiatr. Ponadto samochód wyposażono w aktywną kratkę wlotu powietrza (AGS), która wciąż jest rzadkością, jeśli chodzi o samochody elektryczne w standardzie.

Poza tym można dostrzec aerodynamiczny kształt przypominający spojler na słupku C, który również jest bardzo wyjątkowy. To wszystko przekłada się na współczynnik oporu powietrza Mona 03, który wynosi 0,194. To najniższy parametr, jaki udało się uzyskać wśród „masowo produkowanych na całym świecie hatchbacków z napędem elektrycznym”.

Pomimo tego, że oficjalnie zaprezentowano wygląd, to wciąż z niecierpliwością czekamy na oficjalne ogłoszenie informacji o wnętrzu i funkcjach inteligentnej. Xiaopeng MONA M03, jako nowy kompaktowy samochód elektryczny jest już oferowany w przedsprzedaży. Oficjalnie nowy model trafi na chiński rynek w sierpniu z ceną poniżej 200 000 juanów.

To atrakcyjna oferta. Zwłaszcza dla pojazdu oferującego bagażnik o pojemności 621 litrów, wyposażonego w dwa silniki o mocy maksymalnej 140 kW i 160 kW. Jeśli chodzi o zasięg, to ten będzie w dwóch opcjach do wyboru: 515 km i 620 km. Klienci mogą wybierać spośród 18-calowych i 19-calowych kół w łącznie 5 kolorach nadwozia. Na razie nei wiadomo, czy Xpeng zdecyduje się oferować elektrycznego sedana w swoich salonach w Niemczech.

Mona M03 EV
Mona M03 EV fot. Autohome
Mona M03 EV
Mona M03 EV

źródło:Autohome

Przeczytaj również