Nissan przygotowuje nowego króla. Odnowiony kultowy SUV już w przyszłym roku

Japoński producent od lat cieszy się uznaniem klientów na całym świecie. Ma w swoim katalogu wiele udanych modeli, które przechodząc kolejne wcielenia, wciąż są chętnie kupowane. Teraz Nissan przygotowuje się do odświeżenia kolejnego SUV-a, którego nowa generacja spodziewana jest w przyszłym roku.

SUV nissan-chill-out-concept--grudzien -2021
Podaj dalej

Nissan gotowy na nowe wyzwanie – odświeży Leaf’a

Jak informowaliśmy, w USA Nissan przeprowadza testy SUV-a, który stanowi nową generację niedostępnego już w Europie Murano. Jeśli chodzi o inne działania producenta zmierzające do odświeżenia gamy modelowej, to przygotowuje się również do rozpoczęcia produkcji Leaf’a nowej generacji. Prace nad nową generacją elektrycznego SUV-a już trwają. Nie jest tajemnicą, że to będzie duże wyzwanie dla fabryki Nissana.

Wyjątkowa promocja dla kierowców. Odbierz bon o wartości 120 zł na paliwo

Producent musi się postarać, bo chociaż na całym świecie sprzedano ponad 650 tys. modelu Leaf, to konkurencja jest na tyle duża, że spowolniła sprzedaż kultowego elektrycznego Nissana. Historia modelu zaczęła się w Wielkiej Brytanii i sięga początku 2013 r. Producent wyprodukował tam ponad 280 tys. egzemplarzy modelu.

W listopadzie, kiedy Nissan ogłosił inwestycję o wartości 3,8 miliarda dolarów, zapowiedział, że wykorzysta te środki na modernizację fabryki, która wypuści trzy nowe pojazdy elektryczne. Wiadomo, że będą to elektryczne wersje najlepiej sprzedających się modeli. Nissan Leaf jest na tej liście tak jak i SUV Qashqai oraz Juke.

Próby produkcyjne pierwszego z nich mają się odbyć już w sierpniu w Wielkiej Brytanii. Jeśli obejdzie się bez problemów, to nowy Leaf ujrzy światło dzienne przed końcem 2025 r. Jednak producent zauważa, że wybór lokalizacji „nie jest pozbawiony wad”.

Jak powiedział Alan Johnson, wiceprezes ds. regionalnej produkcji firmy w wypowiedzi dla Autocar, przez brak „dobrej, solidnej polityki” mogą się pojawić trudności w budowaniu regionalnego łańcucha dostaw. Jednak według Johnsona największym wyzwaniem są koszty energii: „Płacimy czasami dwa razy więcej niż w Europie kontynentalnej”. To w efekcie może drastycznie zmniejszyć zyski, bo wiadomo, że konkurencja w tym segmencie jest duża, co wymaga atrakcyjnej ceny modelu.

SUV Nissan-LEAF-EV-koncepcja
SUV Nissan-LEAF-EV-koncepcja

Elektryczny SUV zostanie całkowicie zmodernizowany

Nissan Leaf nowej generacji doczeka się zupełnej modernizacji. Patrząc na nowego SUV-a Murano w USA doskonale to widać. Według plotek nadwozie Leaf’a po przeprojektowaniu może bardziej przypominać crossovera coupe.

Jeśli chodzi o rozmiar nadwozia, to nowy elektryczny Leaf nadal będzie mniejszy i bardziej sportowy niż Qashqai i Juke. Dlatego podobnie jak Murano może być stylistycznie bliżej elektrycznego modelu Ariya.

Wyjątkowa promocja dla kierowców. Odbierz bon o wartości 120 zł na paliwo

Nissan ujawnił jedynie, że jego „konstrukcja zostanie radykalnie udoskonalona i zapewni o 25% większy zasięg, aby uczynić go bardziej konkurencyjnym”. Dealerzy to wiedzą, bo musi, by sprostać silnej konkurencji.

Spadek sprzedaży zawsze sygnalizuje, że to najwyższy czas na nową ulepszoną generację. Zwłaszcza że konkurencja na rynku SUV-ów jest mocna i nieustannie pojawią się nowe, bardziej nowoczesne i wydajne.

Aktualizacja modelu Ariya odniosła oczekiwany skutek. Nissan w marcu sprzedał 4142 egzemplarze w USA i 4050 egzemplarzy w Europie. Debiut nowego nowoczesnego Leafa i dwóch nowych SUV-ów pozwoliłby japońskiemu producentowi złapać oddech. Nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę, że musi wydać na modernizację linii montażowych znaczne kwoty.

Przeczytaj również