Nigdy nie wyprzedzaj przed tym znakiem. Ten nowy przepis odbierze ci prawo jazdy

Nigdy nie wyprzedzaj przed tym znakiem. Ten nowy przepis odbierze ci prawo jazdy

prawo-jazdy-mandaty

Podaj dalej

Kierowcy powinni pamiętać, że w grudniu 2021 r. zacznie obowiązywać nowy taryfikator madatów. W związku z tym łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Rządzący bowiem postanowili zaostrzyć kary m.in za wykroczenia w obrębie znaku, który wielu kierowców dziś niechętnie zauważa.

Zanim wyprzedzisz przed znakiem D-6 dobrze się zastanów

Od grudnia zacznie obowiązywać nowy, znacznie surowszy taryfikator mandatów. Kierowcy zapłacą więcej m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości, prowadzenie po spożyciu alkoholu i wszelkie wykroczenia względem pieszych. Część z tych kar postanowiono dodatkowo zaostrzyć. Konkretnie chodzi o wykroczenia do jakich dochodzi w rejonie przejść dla pieszych.

Kierowcy zawsze powinni zwracać uwagę na znak ostrzegawczy A-16, który stanowi informację, że zbliżają się do przejścia dla pieszych, bez sygnalizacji świetlnej.
Tuż przed przejściem stoi znak D-6 znany wszystkim kierowcom, ale przez wielu z nich ignorowany.

Historia zna wiele przypadków, kiedy decydują się pomiędzy tymi znakami na podjęcie manewru wyprzedzania. Mało tego, porafią wyprzedzać w niebezpieczny sposób tuż przed znakiem D-6. Od grudnia, za ten manewr będą srogo karani.

prawo jazdy znaki przejscie dla pieszych

Od grudnia za ten manewr dostaniesz m.in wysoki mandat

Ustawodawca zdecydował się wprowadzić nowy zapis do ustawy prawo o ruchu drogowym. To ma być skuteczny bat na kierowców, którzy wyprzedzają na i przed przejściami dla pieszych.

W nowym taryfikatorze, który jest w fazie zmian znajdują się zapisy, które mówią, że kierowca który :

  1. nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu i nie zatrzymuje pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,
  2. wyprzedza inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
  3. ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  4. narusza zakaz jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych,

narazi się na mandat w wysokości 1,5 tys. zł. To nie koniec, bo jeśli kierowca w ciągu roku po raz kolejny popełni jedno z powyższych wykroczeń, dostanie mandat w wysokości 3 tys. zł

Za wykroczenia względem pieszych kierowca straci prawo jazdy

To nie koniec zmian, z jakimi muszą liczyć się kierowcy, którzy popełniają wykroczenia w obrębie przejść dla pieszych.

Ustawodawca dopisał do projektu ustawy art. 86b § 4, w który mówi, że :

W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.

Mówiąc prościej jeżeli kierowca dopuści się wykroczeń, o jakich mowa powyżej i narazi pieszego na utratę życia i zdrowia – straci prawo jazdy. Zgodnie z wymienionym przepisem zakaz prowadzenia pojazdów będzie mógł obowiązywać przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Warto wspomnieć, że wyprzedzanie jest dozwolone jedynie na przejściach, na których ruchem kieruje sygnalizacja świetlna (w momencie kiedy kierowca ma zielone światło).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News