Miliony tykających bomb wciąż jeżdżą w samochodach. Polscy kierowcy też je mają?

Miliony tykających bomb wciąż jeżdżą w samochodach. Polscy kierowcy też je mają?

takata kierowcy wadliwe poduszki powietrzne

Podaj dalej

Niespełna 10 lat temu świat motoryzacji stanął w obliczu kryzysu, który spowodowały wadliwe poduszki powietrzne Takata w samochodach. Kierowcy zaprowadzili do serwisów ponad 100 milionów samochodów. Jak się okazuje, wielu kierowców nadal wozi je w samochodzie, bo o niebezpiecznej wadzie po prostu nie wie.

Kierowcy na całym świecie jeżdżą z niebezpiecznymi poduszkami

Jak donosi Bloomberg, niejaki Ruy Drisaldi, 42-latek pochodzący z Buenos Aires w Argentynie, nic nie wiedział o niebezpieczeństwie, jakie stwarzają poduszki powietrzne Takata. Wszystko się zmieniło w grudniu zeszłego roku, kiedy eksplodowała poduszka powietrzna w samochodzie jego żony. Honda CR-V miała kolizję z innym samochodem nieopodal ich domu. Niestety kobieta tego wypadku nie przeżyła.

Do tego czasu ani mężczyzna, ani jego żona, nie otrzymali żadnego ostrzeżenia i komunikatu o wycofaniu poduszek powietrznych.

„Ktoś musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności” – mówi. „ Kupujesz samochód z poduszkami powietrznymi i zakładasz, że jesteś chroniony. Teraz zdaję sobie sprawę, że przez wszystkie lata, kiedy mieliśmy ten samochód, jechaliśmy z pistoletem wycelowanym w nasze głowy”.

Kierowcy passata Takata poduszki

14 milionów samochodów z wadliwymi poduszkami wciąż jeździ po drogach

W lipcu , w samych Stanach Zjednoczonych ponad 14 milionów wciąż nie zostało naprawionych. Ile jest ich w takich razie na całym świecie?

Jedno jest pewne. Miliony właścicieli samochodów, zwłaszcza w krajach gdzie ochrona konsumenta wypada dużo gorzej, nie zdaje sobie sprawy, że propelent używany w poduszkach powietrznych ich samochodów może ulec degradacji. W rezultacie grozi wybuchem.

Do tej pory wadliwe poduszki kosztowały życie co najmniej 37 ofiar, a 450 osób odniosło obrażenia. Wśród nich aż 19 zginęło w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy inne pochodzą z innych zakątków globu, w tym z Brazylii, Australii i Chin.

Śmierć żony kierowcy spowodował kawałek metalu, który rozerwał torbę i trafił ją w szyję. Dzień po wypadku właściciel Hondy dostał od przyjaciela z Argentyny klip informacyjny. Dowiedział się wtedy  o eksplodujących poduszkach powietrznych Takata, które ostatecznie doprowadziły firmę do bankructwa. Honda ostatecznie potwierdziła, że eksplodowała poduszka powietrzna po stronie kierowcy w SUV-ie Pereza.

takata kierowcy wadliwe poduszki powietrzne

Czy polscy kierowcy też wciąż mają wadliwe poduszki powietrzne Takata?

To szokujące, że pomimo tak wielu wypadków i akcji wycofywania samochodów z wadliwymi poduszkami powietrznymi, ten fakt w wielu krajach przechodzi niezauważony.

Na świecie wciąż jeździ mnóstwo samochodów, różnych marek z wadliwymi poduszkami. Honda naprawiła w Meksyku około 72% samochodów, których dotyczy ten problem. To mało w porównaniu z USA, gdzie naprawiono ich 89%.

W rezultacie oznacza to, że w Meksyku jest prawie 114 tys. samochodów z wadliwymi poduszkami. Toyota naprawiła 41%, co oznacza, że ​​prawie 144 tys. właścicieli może jeździć nieświadomych śmiertelnego niebezpieczeństwa.

General Motors twierdzi, że w Meksyku naprawił jedyne 36% swoich pojazdów, pozostawiając 213 tys. samochodów z wadliwą poduszką powietrzną.

Nissan i Mitsubishi odmówiły udostępnienia informacji o naprawionych samochodach, ale oświadczyły, że pracują nad dotarciem do klientów. Ford i Toyota nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Audi, BMW, Mercedes, Ford i Volkswagen to marki, w których również montowano felerne poduszki  (np. BMW serii 3 (E46), serii 5 (E39) czy X5 (E53); Audi: A3, A4, A6).

W Polsce w 2020 r. na drogach jeździło ponad 150 tys. samochodów z wadliwymi poduszkami. Jeśli jesteś 2 lub 3 właścicielem samochodu, który posiada poduszki firmy Takata, warto sprawdzić czy możesz bezpiecznie podróżować.

W razie wątpliwości możesz zasięgnąć porady w serwisie producenta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News