Sprawcy wyłudzeń odszkodowań działają głównie po zmierzchu
Na poniższym nagraniu możesz zobaczyć, jak działająca w Polsce grupa wyłudzaczy odszkodowań doprowadza do kolizji, które obciążają poszkodowanych kierowców. Widać na nim m.in. przewrócone Iveco oraz zderzenie z autem osobowym przez wyprzedzającą ciężarówkę z naczepą. Żadne z tych zdarzeń nie było przypadkowe.
Jak działają drogowi oszuści szczegółowo wyjaśnia komunikat Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą:
Sprawcy działali najczęściej w taki sposób, iż w porze wieczorowo-nocnej, w wytypowanych przez siebie miejscach, oczekiwali lub przemieszczali się trasami, głównie dwupasmowymi, poszukując potencjalnej „ofiary”. W zależności od rodzaju pojazdu jakim się poruszała, zajmowali pozycję w tzw. martwym polu widzenia i oczekiwali na zmianę pasa ruchu przez kierowcę, za którym jechali. Następnie gwałtownie przyśpieszali ustawiając swój pojazd w taki sposób, aby kierowca zmieniając pas ruchu, nie widząc ich w lusterku, po zjechaniu doprowadzał do stłuczki. Sprawcy wykonując ten manewr, chwilowo gasili również światła w swoim aucie, stając się tym samym, praktycznie niewidoczni na drodze dla potencjalnej „ofiary”. Po zatrzymaniu samochodów pokazywali zapis z kamerki swojego auta wzbudzając w „ofierze” przekonanie o jej ewidentnej winie. „Idąc jej na rękę” namawiali, aby nie wzywać na miejsce policji i dogadać się między sobą. Najczęściej, pieniądze przekazywane były w gotówce wypłacanej z pobliskich bankomatów, poprzez przekazanie kodu BLIK, a także przez przelew na konto.
Policja poszukuje poszkodowanych kierowców
W związku z tym, że omówiony proceder trwał co najmniej od maja 2021 roku do 10 kwietnia 2022 roku, policja poszukuje poszkodowanych kierowców. Prokuratura Okręgowa w Toruniu zatrzymała dwóch podejrzanych. Mężczyźni pochodzących z Bydgoszczy i w okolic prowokowali zdarzenia drogowe na drogach wokół Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Gdańska oraz Łodzi. Policja zebrała na tę okoliczność liczny materiał dowodowy, który potwierdza opisany powyżej proceder i wyłudzenia ubezpieczeniowe.
Kujawsko-pomorska policja ujawnia, że liczba osób poszkodowanych może być dłuższa, niż dotychczas ustalono to na podstawie dowodów. Dlatego apeluje do wszystkich kierowców, którzy w powyższym okresie mogli brać udział w podobnych zdarzeniach. Ponadto funkcjonariusze zapewniają, że nie należy się obawiać jeśli kierowcy skorzystali z opcji porozumienia między uczestnikami kolizji. Jest to metoda dopuszczalna prawem.
Poszkodowani mogą się zgłaszać korzystając z opcji mailowej przesyłając zgłoszenie na adres pg@bg.policja.gov.pl. Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są pod numerem telefonu +48 510 242 879, w godz. 7.30-15.30