Masz taki samochód i parkujesz go na chodniku? Uważaj, bo możesz mieć problemy, a mandat to najlżejszy z nich

Jak mówią przepisy kodeksu drogowego, samochód może parkować na chodniku, ale tylko jesli spełnia określone warunki. Artykuł 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym, mówi, że samochód może zatrzymać się na chodniku, kołami jednego boku lub przedniej osi. Jest tylko jedno małe „ale”.

Audi Q8 competition plus
Podaj dalej

Parkujesz taki samochód na chodniku? pamiętaj o tym, a unikniesz mandatu

Parkowanie na chodniku jest dopuszczalne tylko i wyłącznie gdy, masa samochodu nie przekracza 2,5 tony, a kierowca pozostawił minimum 1,5 metra wolnej szerokości chodnika. Ponadto samochód nie może tamować ruchu pojazdów na jezdni.

Jeżeli znaki na danym odcinku drogi pozwalają na takie parkowanie, powinieneś zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół, jeżeli posiadasz SUV’a.
Każdy samochód którego masa, przekroczy 2,5 tony, nie ma prawa dotknąć chodnika. W związku z tym, obowiązujący przepis, który zaistniał wiele lat temu, wyklucza tym samym wiele modeli. To samo dotyczy pozostawienia dla pieszych minimum 1,5 m szerokości wolnego chodnika.

To klasyczny przykład tego, że przepisy nie nadążają za rzeczywistością. Dziś na drogach porusza się ogromna liczba samochodów, a masa niektórych z nich znacznie wzrosła. Nie sposób tu porównać Nysy z lat 80, do dzisiejszego Land Rovera.

samochód Audi Q5
Audi Q5 Sportback TFSI e, fot. Audi Media Center

Oto lista SUV’ów którymi, nie wolno ci parkować na chodniku

Za ignorowanie zapisów prawa grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny. W rzeczywistości, znane są liczne postępowania sądowe w tej sprawie, gdzie finalnie ta przyjemność kosztowała kierowcę 3 tysiące złotych.

Dziś standardowy SUV waży 1800 kg, w związku z tym DMC wynosi 2495 kg. W rezultacie wedle przepisów, można go śmiało parkowac w sposób okreslony przez przepisy.
Dziennikarze Spiderweb postanowili prześwietlić, poruszające się na naszych ulicach SUV’y i opublikować listę tych, którymi parkując na chodniku, kusisz los. Funkcjonariusz, zawsze chętnie zasilą budżet kraju twoim mandatem.

Oto przykładowa lista SUV’ ów którymi nie możesz parkować na chodniku:

Audi: Q5 hybryda plug-in, Q7, Q8
BMW: X3 hybryda plug-in, X3 M40d
Ford: Explorer, Ford Mustang Mach-E
Kia Sorento
Land Rover
Lexus RX
Mercedes-Benz GLE
Porsche Cayenne
Toyota Highlander Hybrid
Volkswagen ID.4 77 kWh
Volvo: XC60, XC90

SUV Audi Q7
Aido Q7,matador red fot. Audi Media Center

Przeczytaj również