Ma być tak gorąco, że asfalt może się topić. Wzywamy kierowców, by zwrócili szczególną uwagę na swoje opony

Ma być tak gorąco, że asfalt może się topić. Wzywamy kierowców, by zwrócili szczególną uwagę na swoje opony

opony

Podaj dalej

Prognozy pogody przewidują nadejście bardzo wysokich temperatur, a to oznacza, że opony muszą się znaleźć pod specjalną troską kierowców. Blisko i ponad 40- stopniowe temperatury są zagrożeniem życia i mogą stworzyć niebezpieczne warunki na drogach.

Zwróć uwagę na swoje opony, te ślady są dla nich zagrożeniem

Wysokie temperatury mogą być zabójcze dla asfaltu, co oznacza spore zagrożenie dla przyczepności opony i bezpieczeństwa kierowców. Dlatego kierowcy powinni podczas ekstremalnych upałów zwrócić szczególną uwagę na ogumienie, by w porę zareagować.

Może zdarzyć się tak, że na skutek wysokiej temperatury asfalt zacznie topnieć. W takiej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo, że smoła z asfaltu przyczepi się do opon. Taka sytuacja może być niebezpieczna. Kawałek smoły przyczepiony do ogumienia ma znaczny wpływ na osiągi i zwiększa ryzyko wypadku na drodze.

samochody elektryczne
fot. pixabay

Stwardniała smoła może doprowadzić do uszkodzenia opon

Smoła przyczepiona do opon nie wygląda niebezpiecznie ,ale stanowi duży problem w chwili kiedy zaschnie. Stwardniały kawałek asfaltu na oponie, zwłaszcza przy dużych prędkościach jest niebezpieczny, bo wpływa na równowagę samochodu. Smoła obciążając  elementy opony, może je uszkodzić.

Dlatego eksperci z Autoily zalecają kierowcom usunięcie smoły z opon, gdy tylko ją zauważą.

„Jeżdżenie z dużą ilością smoły na oponach przy niskich prędkościach jest bezpieczne; jednak nadal będziesz musiał jak najszybciej rozwiązać problem. Opony pokryte smołą są niebezpieczne, zwłaszcza gdy smoła stwardnieje na gumowym materiale. Gdy smoła przykleja się do gumy, tworzy twardą mieszankę i można zauważyć, że opony drżą przy dużych prędkościach -piszą.

opony upał
Pixabay

Jak sobie poradzić z usunięciem zaschniętej smoły z opony?

Eksperci podkreślają, że nawet niewielka ilość smoły może spowodować utratę równowagi w oponach, bo bieżnik nie styka się równomiernie z podłożem. Kierowcy, gdy tylko zauważą smołę na oponach, powinni się jej pozbyć. Najlepiej sprawdzi się tu ciepła woda z mydłem, jeśli nie masz nic innego pod ręką.

W innym wypadku dobrze jest zakupić specjalny preparat do usuwania smoły, plastikowy nóż lub szczotkę z twardego włosia. Po spryskaniu opony preparatem, należy odczekać kilka minut, aż opona nasiąknie. To ułatwi usunięcie smoły nożykiem lub szczotką.

Konsekwencje braku zainteresowania stanem ogumienia mogą być poważne. Niestety wciąż spora liczba kierowców nie robi tego regularnie, a jedynie przed długą podróżą np. na wakacje. Duże grono nie robi tego wcale. To ma swoje konsekwencje i często kończy się postojem na poboczu.

Na szczęście nie musi tak być, dlatego warto zadbać o stan ogumienia i nie zapominać również o sprawdzeniu ciśnienia w oponach. Ze względu na wysokie ceny paliwa to podwójnie ważne- wpływa bowiem na zużycie paliwa w samochodzie.

Wystarczy znać tych 8 sposobów, by nigdy nie przepłacać za paliwo [WIDEO]

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News