Kierowcy mają dość drogiego paliwa! Wyjechali na ulice i protestując domagają się tańszego diesla

Kierowcy mają dość drogiego paliwa! Wyjechali na ulice i protestując domagają się tańszego diesla

racjonowanie paliwa

Podaj dalej

Diesel kosztuje już w Europie ponad 10 zł za litr, co ma wpływ na wiele gałęzi gospodarki uzależnionych od paliwa. Wiele firm transportowych zawiesiło działalność, bo codzienne tankowanie przerosło ich możliwości finansowe. W Niemczech kierowcy ciężarówek, rolnicy i dojeżdżający do pracy, postanowili protestować.

Ruszyli blokować ulice, bo chcą tańszego paliwa dla transportu

Codzienne tankowanie paliwa w cenie 2,30 euro (10,72 zł) to spory wydatek. Wielu kierowców potrzebuje go nie tylko na dojazdy do pracy. W przypadku ciężarówek wysokie koszty tankowania diesla generują problemy z zachowaniem ciągłości dostaw. W rezultacie półki sklepowe mogą być dłużej puste.

Drastyczna podwyżka cen uderzyła także w zwykłych kierowców i rolników, którzy potrzebują oleju napędowego, by móc pracować. Dlatego zdecydowali się zaprotestować.

Konwój 500 ciężarówek blokował Berliner Ring

Według informacji Berliner Kurier, kierowcy ciężarówek w środę wyruszyli na akcję protestacyjną. Od rana kilka konwojów ciężarówek poruszało się z prędkością 30 km/h w drodze na północny Berliner Ring.

Funkcjonariusze policji w Neuruppin, zauważyli również grupę ok. 20 kierowców poruszających się w kierunku trójkąta Havelland. Inne konwoje zmierzały w kierunku autostrady A24 i z drogi krajowej 96. Informacja o korkach pojawiła się w tweecie Centrum informacji o ruchu drogowym. Z kierunku Neukölln wiele ciężarówek powoli przejeżdżało A100, A113 i A111. Tym samym protestujący znacznie ograniczyli ruch drogowy w całym obszarze Berlina.

W sumie w proteście blokującym kluczowe drogi w porannych godzinach szczytu wzięło udział około 500 kierowców ciężarówek.

kierowcy protestuja chca tanszego diesla
Twitter/Berliner Kurier

Chcą tańszego diesla dla branży transportowej i logistycznej

Raport „Tagesschau” i WDR, mówią jasno, że kierowcy ciężarówek w ten sposób chcą zademonstrować swój sprzeciw przeciwko rekordowym cenom benzyny i diesla. Dzieje się tak, ponieważ pierwsze firmy transportowe zamykają działalność floty.

Od poniedziałku sześć naszych pojazdów pozostanie na razie na placu”, mówi Daniel Milde, szef Milde Handel & Transport ze Steigra w wypowiedzi dla Berliner Kurier

Negocjacje z klientami branży budowlanej nie przyniosły efektu i nie udało się uzgodnić zmian cen adekwatnych do wzrostu cen diesla. Klienci muszą się trzymać zaplanowanych wydatków na inwestycje, ale jak mówi Milde transport „ nie może sobie pozwolić na straty na każdej dostawie”.

Bez ciężarówki z silnikiem wysokoprężnym półki supermarketów pozostaną jutro puste” – powiedział Dirk Engelhardt, rzecznik zarządu Federalnego Stowarzyszenia Transportu Drogowego, Logistyki i Utylizacji (BGL).

Stowarzyszenie wzywa m.in. do natychmiastowego wprowadzenia „komercyjnego oleju napędowego” jako tańszego paliwa dla transportu i handlu. Premier Saary Tobias Hans (CDU), jak i wielu niemieckich kierowców wiedzą, że można płacić mniej przy dystrybutorach poprzez tymczasową obniżkę VAT na paliwo, jaka ma miejsce w Polsce.

Cena za litr paliwa może być niższa o około 50 centów, powiedział minister. Polacy pokazali nam jak to zrobić. Olej napędowy i benzyna są tam o 60 centów tańsze niż tutaj.

Fala protestów kierowców być może pozwoli uzyskać czasową zniżkę VAT na wysokości 7%, ale pojawiły się również deklaracje wprowadzenia zniżki w wysokości 20 centów na stacjach. Czy tak będzie, dowiemy się w najbliższym czasie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News