Kiedy jazda na suwak nie obowiązuje? Oto kilka przykładów

Jazda na suwak polega na naprzemiennej jeździe kierowców raz z lewego, raz z prawego pasa ruchu w miejscu, gdzie dochodzi do zwężenia drogi. W Polsce natężenie ruchu jest coraz większe a na drogach tworzą się zatory. Aby je rozładować ustawodawcy wprowadzili obowiązek jazdy na suwak. Kiedy on nie obowiązuje?

jazda na suwak a mandat
Podaj dalej

Kiedy jazda na suwak nie jest obowiązkowa?

Jazda na suwak to nic innego, jak sytuacja w której kierowcy na pasie, na którym można kontynuować jazdę, powinni naprzemiennie wpuszczać pojazdy z zablokowanych pasów.

Obecnie jazda na suwak jest obowiązkowa co oznacza, że kierowca może dostać mandat jeśli się nie dostosuje. Taryfikator przewiduje, iż jego kwota wyniesie od 50 do 500 złotych.

Czy są przypadki w których ten przepis nie obowiązuje?

jazda na suwak mandat

Kierowca nie dostaną  mandatu w przypadku kiedy:

  • włącza się do ruchu i korzysta z pasa rozbiegowego- na przykład gdy wyjeżdża z parkingu przy autostradzie  lub stacji paliw,
  • korzysta z pasa, który nakazuje skręt- który nie jest pasem znikającym
  • dochodzi jedynie do spowolnienia ruchu – obowiązek jazdy na suwak dotyczy korków
  • gdy tylko jeden z kilku pasów jest zablokowany.

Należy pamiętać, że pierwszeństwo z tytułu jazdy na suwak, kierowca uzyskuje dopiero w momencie gdy jego pas się kończy, mówiąc fachowo, na końcu pasa zanikającego. W przypadku kolizji winny będzie kierowca, który nie ustąpił pierwszeństwa.

 

Przeczytaj również