Kia robi furorę nowym pick-upem. Tasman w hardcorowym stylu drażni rywali od Forda i Toyoty

Już od dawna mówiło się o tym, że Kia ma w planach nowoczesnego pick-upa. Teraz producent zaprezentował publicznie swojego Tasmana, który zamierza rywalizować z Fordem Rangerem, Toyotą Hilux, a nawet Volkswagenem Amarokiem. Ma wszystko, o czym marzą klienci w tym silnik Diesla.

Kia Tasman pickup 2025
Podaj dalej

Kia zaprezentowała nowego pick-upa w Busan

Nowy model od Kia, który nosi nazwę Tasman, to nadchodzący nowy pick-up producenta. Produkcję takiego modelu potwierdzono w kwietniu tego roku, a już zrobił furorę na koreańskim Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Busan 2024.

Producent nadając mu nazwę Tasman, czerpał inspirację z Morza Tasmana i odkrywcy Abela Tasmana. Podkreśla ona uznanie znaczenia Australii w strategii rynkowej marki Kia. Nowy pick-up, którego widzieliśmy już w kwietniowym zwiastunie, zaprojektowano tak, aby był wszechstronny i nadawał się wyjazdy biznesowe oraz wyjazdy typowo rekreacyjne.

Zaprezentowany w Korei Tasman skradł uwagę publiczności swoim hardcorowym stylem. Kia przewidziała dla niego bowiem kolorowy kamuflaż zaprojektowany przez artystę Richarda Boyda-Dunlopa. Nie wszystko jednak dało się ukryć. Szerokie, kwadratowe nadkola nadwozia są widoczne i podkreślają hardcorowy styl. Widzimy także, że samochód wyposażono w pionowe reflektory, hak holowniczy, 17-calowe felgi aluminiowe oraz grube opony BF Goodrich All-Terrain T/A.

Kia Tasman pickup 2025
Kia Tasman na Busan Auto Mobility Show

Nowy pick-up Tasman będzie mocnym rywalem dla Forda Rangera

Jeśli chodzi o wielkość nadwozia, to jeśli wierzyć doniesieniom Tasman jest większy od Rangera. Kia drażniła już rywali zapowiedzią, że jej pick-up otrzyma dwurzędowe nadwozie, ale może także oferować jednorzędową kabinę.

Prezentowany pojazd nie posiada zacisków ani elementów zawieszenia. To oznacza, że prezentowany na targach model nie może być nawet prototypem. Jest jednak wabikiem, który przyciąga publiczność. Na tej podstawie ocenia bowiem wygląd modelu bliski ostatecznemu planowi stylizacyjnemu.

Solidne nadwozie i pionowe światła do jazdy dziennej LED, podobne do tych, z modeli Sorento i EV9, podkreślają jego dynamiczną sylwetkę.

Jeśli chodzi o mechanikę, to Kia w dalszym ciągu jest powściągliwa w udzielaniu informacji na ten temat. W kwietniu Kia Australia potwierdziła, że Tasman otrzyma silnik wysokoprężny. Będzie to najprawdopodobniej czterocylindrowy silnik CRDi o pojemności 2,2 litra. Jednak w opcji pozostanie także większy turbodiesel o pojemności 3,0 litrów. Wnętrze pojazdu ujawniono na platformie społecznościowej TikTok, chociaż w dużej mierze zakamuflowane, to można je obejrzeć tutaj. Gdzie będzie można kupić nowego Tasmana?

Oficjalna prezentacja zaplanowana jest na koniec 2024 roku. Jeśli chodzi o rynki, to Kia Tasman oprócz Australii zadebiutuje na rynkach takich jak Nowa Zelandia, Korea i w wybranych regionach Azji, ale w 2025 roku.

Pick-up Tasman, który ma ładowność około 1 tony i uciąg do około 3,5 tony ma się pojawić także w wersji elektrycznej, ale dopiero pod koniec 2026 roku.

Kia Tasman pickup 2025
Kia Tasman na Busan Auto Mobility Show

 

Przeczytaj również