Jeździsz motocyklem? Brak przedniej tablicy, nie ochroni cię przed przed mandatem

Jeździsz motocyklem? Brak przedniej tablicy, nie ochroni cię przed przed mandatem

Podaj dalej

Kierowcy jednośladów są przekonani, że brak przedniej tablicy rejestracyjnej w ich pojeździe sprawia, że motocykl jest „niewidoczny” dla fotoradarów, co chroni ich przed mandatami. Czy mają rację?

We wrześniu, delegatura południowo-wschodnia Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, otrzymała wiadomość od kierowcy samochodu osobowego, wyprzedzanego przez jadącego z dużą prędkością motocyklistę.

Jazda motocyklem
canard.gitd.gov.pl

Korespondencji wysłanej przez świadka zdarzenia, towarzyszyło również zdjęcie z widoczną tablicą rejestracyjną motocykla. Analiza przestępstw popełnionych tego dnia w Jaworniku w województwie podkarpackim, potwierdziła sytuację opisaną przez kierowcę samochodu osobowego.

Motocykl widoczny na przesłanym zdjęciu zarejestrował fotoradar. W momencie przejazdu, prędkość jednośladu wynosiła 131 km/h. W miejscu pomiaru obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h, tak więc kierowca przekroczył maksymalną prędkość o 61 km/h.

jazda motocyklem
fot. canard.gitd.gov.pl

Właściciel Hondy wezwany do delegatury ITD

Na początku listopada mężczyzna pojawił się na na przesłuchaniu. Podczas zeznania przyznał, że jechał motocyklem i wspomina okoliczności, w których fotoradar w Jaworniku zrobił mu zdjęcie. 31-latek przyjął karę 500 zł, a w nagrodę otrzymał 10 punktów.

To nie jedyna sytuacja, w której motocyklista dostanie zdjęcie z fotoradaru. Niektóre urządzenia mogą robić zdjęcia tyłu pojazdu. Na polskich drogach są także kamery.

Jeśli funkcjonariusz ITD będzie chciał znaleźć numery rejestracyjne motocykla, który minął „skrzynkę” może to zrobić.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News