Jest nowy sposób, by zachęcić kierowców do porzucenia samochodów. Dostaną za darmo filiżankę herbaty lub kawy w autobusach

Wśród wielu propozycji, które zmusiłyby kierowców do porzucenia samochodów i oszczędzania paliwa pojawiła się zupełnie nowa. Do tej pory mówiło się o zmniejszeniu limitów prędkości, współdzieleniu samochodu podczas dojazdów do pracy, czy wprowadzeniu limitów na tankowanie. Z tej perspektywy najnowsza jest najbardziej kusząca.

kierowcy dostana darmowa kawe i herbate i porzuca samochody jpg
Podaj dalej

Obdarują kierowców filiżanką bezpłatnej kawy lub herbaty, gdy wsiądą do autobusów

Brytyjczycy poszukują nowych ciekawych pomysłów, które pozwolą zachęcić kierowców do tego, by przesiedli się na transport publiczny i oszczędzali paliwo. Najnowszy pomysł zakłada, że zmotoryzowani mogliby otrzymać bezpłatną filiżankę herbaty lub kawy w zamian za to, że pozostawią samochód w garażu.

Według nowego raportu Rady East Lothian oferowanie pasażerom darmowej filiżanki herbaty lub kawy może być dobrą „marchewką” zachęcającą do podróży autobusami. Wprowadzenie darmowych porannych napojów dla podróżnych zaproponowane przez radę ma na celu zmniejszenie liczby posiadanych samochodów.

kierowcy dostana darmowa kawe i herbate i porzuca samochody jpg
www.freepik.com

Brytyjczycy czerpią inspirację od Szwedów

Urzędnicy wskazali, że taki sam program mający na celu ograniczenie korzystania z samochodów prowadzono wcześniej w Sztokholmie. Program stosowany w Szwecji oferował kierowcom bezpłatną filiżankę herbaty, jeśli skorzystali z nowych tras łodzi wprowadzonych w mieście.

Urzędnicy stwierdzili, że koncepcja, choć wydaje się „naciągana”, ale można ją rozważyć, aby zachęcić kierowców do porzucenia samochodów w East Lothian. Wiadomo, że nawet jeśli coś wygląda głupio, a działa to wcale takie głupie nie jest.
Szwedzi podawali darmową kawę i herbatę rano przez rok. Wiadomość o tych działaniach szybko się rozeszła i zachęciła kierowców do skorzystania z oferty. Kiedy już wpadli w nawyk, chętnie używali łodzi zamiast samochodu. Dlaczego zatem nie spróbować z „marchewką” w postaci autobusu zamiast łodzi?– pyta według Edinburgh Live.

Wprowadzenie programu bez wątpienia przyczyni się do zmniejszenia ruchu samochodów na drogach. Mniejsza ilość kierowców to potencjalnie obniżenie wskaźnika posiadania samochodów w przyszłości. Jest to coś, do czego pragnie wielu polityków na całym świecie. Według nowego raportu Greener Transport Solutions podróż samochodem trzeba ograniczyć o 25 % do 2030 r., jeśli Wielka Brytania ma osiągnąć cel- zerową emisję.

Transport jest największym źródłem emisji gazów cieplarnianych, dlatego Brytyjskie władze pragną „zrzucenia ciężaru własności” samochodów, by kierowcy skupili się na alternatywnych metodach, dotarcia do celu. Najlepiej, gdyby wybrali spacer, jazdę na rowerze lub transport publiczne. Serwowanie darmowych napojów to jedynie przykład do zachęty podróżowania autobusami. Takie rozwiązanie można wprowadzić również w pociągach, tak samo, jak bezpłatne gazety do czytania.

Większość usług transportu publicznego w dużych miastach już oferuje bezpłatne gazety. Rada East Lothian oprócz kawy i herbaty w autobusach planuje również budowę nowej stacji kolejowej. To pozwoli mieszkańcom na porzucenie samochodów i 20- minutowy spacer do domu.

Przeczytaj również