Jedziesz samochodem na wakacje? Sprawdź jak powinieneś go przygotować

Własny samochód to często wybierany środek transportu na wakacje. W przeciwieństwie do samolotu, daje pełną wolność i pozwala zabrać sporo bagaży. Dlatego warto o niego zadbać tak, by wakacje nie stały się koszmarem.

samochod na wakacje
Podaj dalej

Jedziesz samochodem na wakacje? Dobry stan techniczny to podstawa

Wyprawę na wakacje, załadowanym samochodem z rodziną, powinna poprzedzić kontrola jego stanu technicznego. Kierowca powinien skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a w szczególności poziom oleju oraz płynów : chłodzącego, hamulcowego i do spryskiwaczy.

Przed wyjazdem warto też zająć się sprawdzeniem ciśnienia w oponach oraz ogólnym stanem ogumienia. Kierowcy często zapominają, że producenci przewidują różne wartości ciśnienia, w zależności od poziomu obciążenia samochodu. Dane potrzebne do ich ustalenia, znajdziesz w instrukcji, na słupku A lub czasami na klapce wlewu paliwa.

przygotuj samochód na wakacje

Bardzo ważnym elementem, który może okazać się przydatny to koło zapasowe. Wybierając się w podróż, koniecznie sprawdź w jakim jest stanie i uzupełnij w razie potrzeby poziom powietrza. W nowych samochodach często zamiast koła zapasowego, znajduje się zestaw naprawczy. Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić datę ważności pianki uszczelniającej.

Gdy wybierasz się na wakacje samochodem, którego silnik lubi pobierać sporo oleju, koniecznie weź zapas oleju na ewentualne dolewki. Jak wiadomo jazda na dłuższych odcinkach, skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na olej.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie stanu układu hamulcowego tj. tarcz i klocków. W tym zadaniu przyda się fachowiec, który jednocześnie będzie mógł sprawdzić zawieszenie i układ kierowniczy w twoim samochodzie.

Przezorny zawsze będzie dobrze ubezpieczony

Podróże po Polsce, nie wymagają dodatkowych polis, tak samo jak w przypadku innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Nasze ubezpieczenie OC funkcjonuje na terenie całe UE.

W przypadku gdy wybierasz się poza granice Unii, będziesz potrzebował zielonej karty. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma ją w darmowej ofercie, wraz z pakietem ubezpieczeń.

W przypadku gdy w gorączce pakowania zapomnisz ją zabrać, będziesz musiał ją nabyć na granicy. Niestety w takim przypadku sporo przepłacisz.
Zielone karta jest potrzebna m.in na terenie takich krajów jak: Rosja, Mołdawia, Albania, Turcja, Ukraina, Czarnogóra.

Assistance- zastanów się nad tym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz przepłacać

Dobry pakiet assistance

potrafi uszczęśliwić nie jednego kierowcę, któremu przyszło z niego korzystać za granicą. Jak wiadomo holowanie samochodu, w razie awarii to droga impreza.

Jak zwykle najlepiej kupić go w pakiecie i to jest najtańsza opcja. Jeżeli nie posiadasz jeszcze dobrego assistance, nic straconego. W każdej chwili można je będzie dokupić.

Bardzo ważne jest zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia tak, by wiedzieć czy obejmuje kraje przez które będziesz jechał i jaki jest przewidziany limit holowania. Dodatkowa opcja ubezpieczenia, którą warto mieć, to gwarancja pokrycia kosztów dalszej podróży, w przypadku awarii.

Dobrze zapakowany samochód? Oto kilka zasad

Rozmieszczenie bagaży w samochodzie, nie jest bez znaczenia. To nie tylko kwestia komfortu podróżowania, ale również bezpieczeństwa. Jak zatem zrobić to dobrze?
Wszystkie najcięższe bagaże powinny trafić na spód bagażnika. Idealne miejsce dla nich, znajdziesz najbliżej tylnej kanapy. Wbrew pozorom rozkład masy, jest bardzo ważny. Rzeczy, które będą przydatne w czasie podróży, pozostaw na wierzchu.

Pamiętaj o tym, by bagaże nie wystawały poza wysokość oparcia tylnej kanapy. W przypadku ostrego hamowania, bądź kolizji, pozostawione w ten sposób rzeczy, mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne. Co jeśli się okaże, że nie da się upchnąć wszystkiego w bagażniku? Zawsze możesz wypożyczyć bagażnik dachowy.

W samochodzie oprócz bagaży musi znaleźć się, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki, apteczka oraz gaśnica. Te rzeczy musisz mieć pod ręką. Za ich brak możesz nawet dostać mandat.

Planowanie podróży? Czy w dobie Google Maps, to jeszcze komuś potrzebne?

Pomimo wszechobecnych technologii w postaci smartfonów, nawigacji i szeregu aplikacji, które posłużą nam za przewodnik, dobrze jest mieć ze sobą również papierową mapę.

Nie wszędzie możesz mieć dostęp do internetu. W krajach UE korzystanie z internetu przez telefon komórkowy,  jest niemal tak tanie jak w Polsce. Nie wszędzie jednak będziesz  mieć do niego dostęp.

Planowanie podróży jest zwyczajnie przydatne. Chociażby dlatego, że w przypadku właścicieli samochodów z instalacją LPG, nie wszędzie da się samochód zatankować. Poza Polską stacji  LPG  jest dosyć mało.

Kiedy już postarasz się zastosować do wyżej wymienionych zasad, pozostanie ci jedynie bezpiecznie dotrzeć do celu. Postaraj się dobrze wypocząć przed podróżą, co prawda dobra kawa potrafi czynić cuda, ale zmęczenie i tak da o sobie znać.

 

Przeczytaj również