Jedna kontrolka, a tak wiele oznacza. Ta czasami nawet mandat

Czerwona świecąca kontrolka na desce rozdzielczej nigdy nie oznacza nic dobrego. Na pewno nigdy nie należy jej bagatelizować, ale czy zawsze problem musi być poważny? Jedna kontrolka może zwiastować wiele problemów, przyjrzyjmy się jednej z nich.

kontrolka EPC
Podaj dalej

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem może jedynie ostrzegać

Kontrolka z wykrzyknikiem w kółku lub trójkącie świecąca się na desce rozdzielczej może skutecznie popsuć nastrój. Jej pojawienie się może oznaczać zarówno błahostkę, jak i problem, w związku z tym lepiej jej nie bagatelizować.

Informacja na pewno dotyczy hamulców, kwestia jak poważny jest problem wymaga kontroli kierowcy. Najczęściej jednak czerwona kontrolka informuje o tym, że kierowca nie zwolnił hamulca ręcznego. W ten sposób samochód zapobiega jeździe z zablokowanymi kołami, co może uszkodzić zarówno zaciski, jak i opony.

Gorzej gdy, to nie hamulec ręczny jest winien pojawienia się kontrolki na desce rozdzielczej. W pierwszej kolejności kierowca powinien zajrzeć pod maskę, by sprawdzić poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym.

Adobe iStock

Jeśli nie płyn i nie ręczny hamulec, to co jeszcze oznacza kontrolka z wykrzyknikiem?

Zużycie klocków hamulcowych to kolejna przyczyna pojawienia się kontrolki z wykrzyknikiem, która się świeci za sprawą czujnika. W wielu samochodach klocki hamulcowe posiadają specjalne sondy, które przesyłają do komputera informacje o osiągnięciu dużego stopnia zużycia.

Ta sama sytuacja może sygnalizować: uszkodzenie jednego z czujników przy kołach, problemu z układem ABS czy ESP , zablokowanie się jednego z zacisków i przepaloną żarówkę świateł „stop”.

Kierowcy w starszych samochodach mają do dyspozycji jedynie lampkę z wykrzyknikiem i sami muszą dedukować, skąd wziął się problem. W nowszych autach diagnostyka jest łatwiejsza. Komputer uzupełnia informację stosownym komunikatem i podaje diagnozę.

czerwona kontrolka a plyn hamulcowy full
Adobe iStock

Dlaczego warto pospieszyć do mechanika?

Jeżeli świecąca się kontrolka nie sygnalizuje zaciągniętego hamulca ręcznego, nie warto zwlekać i jak najszybciej zdiagnozować problem.
Sprawny układ hamulcowy jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa podróżujących samochodem.

Zupełnie błaha przyczyna jak przepalona żarówka świateł „stop”, którą sygnalizuje czerwona kontrolka, może doprowadzić do stłuczki i w najlepszym przypadku skończyć się mandatem.

Przeczytaj również