Japończycy idą z duchem czasu. Stawiają na elektrycznego SUV-a oraz nowy rodzinny model

Suzuki na początku 2023 roku informowało, że jej pierwszy elektryczny SUV eVX trafi na rynek w 2025 r. To jednak nie koniec, bo Japończycy niemalże natychmiast potem zamierzają zaprezentować nowy rodzinny model. Co o nim wiadomo i kiedy mógłby trafić na rynek?

suzuki suv evx
Podaj dalej

Suzuki idzie z duchem czasu i stawia nie tylko na elektrycznego SUV-a

Japońska firma, chcąc nie chcąc, idzie z duchem czasu i stopniowo wkracza w elektryfikację. Po SUV-ie eVX wygląda na to, że jest gotowa na wprowadzenie również modelu rodzinnego. Tak przynajmniej twierdzą indyjskie media motoryzacyjne, które mówią o wprowadzeniu na krajowy rynek elektrycznego SUV – a Suzuki oraz pojazdu MPV. Ten pierwszy pojawi się w 2025 r.

Nadchodzący model o nazwie kodowej YMC będzie pierwszym elektrycznym minivanem japońskiej marki. Tak przynajmniej twierdzą indyjskie media motoryzacyjne, które mówią o wprowadzeniu go na krajowy rynek we wrześniu 2026 roku.

Będzie on oparty na platformie „27PL skateboard”, która jest nadal rozwijana przez Suzuki i Toyotę. Oczekuje się, że okaże się na tyle elastyczna, aby pomieścić różne rodzaje nadwozi przy minimalnych ograniczeniach.

Kiedy YMC wejdzie do produkcji, będzie to pierwszy elektryczny minivan od Suzuki i szósty trzyrzędowy model tej marki. Zajmie miejsce w katalogu firmy po Ertiga, XL6, Invicto, nadchodzącym siedmiomiejscowym SUV-ie opartym na Grand Vitara oraz hybrydowym minivanie na bazie Suzuki Spacia.

suzuki EVX SUV
Suzuki EVX SUV

Jakie osiągi i zasięgi przewiduje się dla nowego minivana?

Niewiele wiadomo na temat nadchodzącego elektrycznego minivana. Możemy się jednak spodziewać, że YMC otrzyma wspólne z eVX opcje akumulatorów z eVX. Prawdopodobnie zarówno jednostkę 40 kWh, jak i 60 kWh – a także silnik elektryczny i inne elementy układu napędowego.

Jeśli chodzi o zasięg, to druga opcja zapewni około 500 kilometrów zasięgu. W związku z tym YMC powinien mieć podobny maksymalny deklarowany zasięg jak eVX. Podobnie, aby zwiększyć korzyści, należy oczekiwać, że wnętrze i nadwozie SUV-ów i MPV również otrzymają wiele wspólnych elementów.

W bogatszej wersji spodziewany jest napęd na cztery koła, dlatego tam należy brać pod uwagę dwa silniki elektryczne. Z informacji medialnych wynika, że ​​elektryczny minivan Suzuki będzie dłuższy niż 4,30 m eVX. Będzie mógł pomieścić maksymalnie trzy rzędy siedzeń. Deska rozdzielcza i cyfrowa tablica przyrządów będą wspólne z nadchodzącym SUV-em.

Jak podaje indyjski Autocar, w nadchodzących latach Suzuki poszerzy swoją ofertę o osiem nowych modeli. W tym gronie pojawią się SUV-y i minivany różnych kategorii. Podczas gdy trzy z nich będą w pełni elektryczne, to pozostałe będą wersjami spalinowymi lub hybrydami. Czytaj także: To najlepsza alternatywa dla Dacii Sandero „Made in Japan”. Jest świetna i niewiele droższa

Przeczytaj również