Jakie okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem?
Polskie prawo ruchu drogowego nie reguluje użytku okularów przeciwsłonecznych. Prowadzenie pojazdu z ochroną oczu przed promieniami UV jest nie tylko dozwolone, ale i zalecane. Kierowcy powinni jednak wiedzieć, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne będą odpowiednie do jazdy samochodem.
Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na parametr określony symbolem CE i cyfrę. Mówią one o zastosowaniu filtra i jego kategorii. Ten drugi parametr oznacza kategorię filtra i może wynosić od 0 do 4. Liczby mają kluczowe znaczenie dla kierowców, bo informują o ilości przepuszczanego światła przez dany filtr.
Najskuteczniejsze do jazdy samochodem będą te okulary, które dysponują filtrem UV 400. Wysoki filtr gwarantuje wygodę i znacznie poprawi widoczność podczas jazdy dowolnym pojazdem. Nie bez znaczenia jest jednak kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych.
Bardzo ciemne modele wcale nie są najlepszym wyborem chociażby, dlatego że ingerują w naturalne barwy oraz ograniczają widoczność o świcie czy zmierzchu. Warto zatem stawiać na szkła o maksymalnie trzecim stopniu przyciemnienia. Zazwyczaj takie warianty mają kolor miodowy, jasno- bądź średniobrązowy.
Okulary przeciwsłoneczne są niebezpieczne podczas jazdy
Dlaczego badania ujawniają niebezpieczeństwo związane z czymś, co większość z nas uważa za konieczne podczas prowadzenia pojazdu?
Nowe badania naukowe uwydatnią drugą stronę medalu. Mianowicie nadużywanie okularów przeciwsłonecznych wiąże się z ryzykiem, którego większość ludzi nie dostrzega. Chociaż okulary nie są przedmiotem taryfikatora mandatów, to ze względów bezpieczeństwa warto wiedzieć, jak je używać w samochodzie.
Używanie okularów przeciwsłonecznych, nawet jeśli nie są one absolutnie konieczne, powoduje, że źrenice pozostają rozszerzone przez długi czas. To dla naszego układu wzrokowego skutkuje mniejszą dostawą światła, co może zmniejszyć zdolność siatkówki do szybkiego przystosowania się do jaśniejszych warunków oświetleniowych.
Ponadto badania przeprowadzone przez National Library of Medicine wykazały, że światło jest niezbędne do utrzymania naturalnego rytmu, a jeśli do oczu nie dociera wystarczająca ilość światła, może pojawić się zmęczenie oczu i senność. To wbrew pozorom bardzo częsta przyczyna niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy samochodem. Wielu kierowców doświadcza uczucia, że zasnęli za kierownicą na kilka sekund. Zatem na jakie okulary postawić ?
Okulary ze specjalnymi powłokami i polaryzacyjne
Wybór okularów przeciwsłonecznych ze specjalnymi powłokami soczewek może poprawić przejrzystość widzenia podczas jazdy, a także poprawić wydajność i trwałość okularów przeciwsłonecznych.
Powłoka antyrefleksyjna powoduje, że przez soczewkę może przejść więcej światła, co poprawia widoczność. Kolejną zaletą powłoki przeciwodblaskowej jest to, że odpycha wodę i tłuszcz, dlatego takie okulary łatwiej utrzymać w czystości i przejrzystości.
Najlepsze soczewki do okularów przeciwsłonecznych dla kierowców to szare i brązowe (z polaryzacją), ponieważ są neutralne kolorystycznie, co oznacza, że nie zmieniają wyglądu kolorów podczas noszenia. Wiele okularów przeciwsłonecznych zaprojektowanych specjalnie dla kierowców ma kolor bursztynowy, który może pomóc poprawić kontrast i wyrazistość.
Soczewki polaryzacyjne redukują odblaski światła odbitego od płaskich, poziomych powierzchni, takich jak drogi, czy kałuże dlatego mogą być świetną opcją do okularów przeciwsłonecznych dla kierowców. Mogą również pomóc poprawić postrzeganie kontrastu i zapewnić ochronę przed promieniowaniem UV. Trzeba pamiętać, że takie okulary nie nadają się do jazdy nocą przy słabym oświetleniu. Mogą przyciemnić każde światło w ciemności i sprawić, że będzie trudniej widzieć. Warto kupować okulary z polaryzacją. Takie przydadzą nam się również podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu.