Jak samodzielnie odczytać datę produkcji opony? Brak tej wiedzy może słono kosztować

Wbrew pozorom opony to bardzo ważny element samochodu, który nie tylko pozwala zaoszczędzić na zużyciu paliwa, ale odgrywa kluczową rolę pod względem bezpieczeństwa. Zaniedbania w tej kwestii skutkują mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. To zaś oznacza brak możliwości korzystania z samochodu.

opony samochodowe letnie
Podaj dalej

Co to jest DOT opony i o czym informuje?

Opony posiadają wiele oznaczeń. Wśród nich znajdziesz informacje na temat modelu ogumienia, rozmiaru, indeksów nośności i prędkości czy daty prędkości. Wiele z nich ukryto pod specjalnymi oznaczeniami, a nie wszyscy kierowcy radzą sobie z ich samodzielnym odczytaniem. Wielu z nich uważa, że są od tego fachowcy.

Jednak szczegół taki jak data produkcji jest kluczowy, gdy dojdzie do kontroli drogowej i sprawdzenia stanu ogumienia. Informacje o dacie produkcji ukryto pod symbolem DOT, co on oznacza i jak odczytać ważne informacje?

Nazwa to skrót od angielskiego – Department of Transportation, które oznacza departament transportu. Symbol DOT znajduje się z boku każdej opony i potwierdza, czy dany egzemplarz opony spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa.
Symbol składa się z maksymalnie 12 znaków, poprzedzonych symbolem skrótem „DOT”. Pierwsze dwa po nim zawierają informację o fabryce, w której powstała opona. Kolejne dwa to kod przypisany do rozmiaru opony. Na końcu ukrywa się produkcji ogumienia.

Znaki znajdujące się pomiędzy datą produkcji a kodem fabryki i rozmiaru są opcjonalnym oznaczeniem wewnętrznym producenta.

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2
fot. Michelin

Jak odczytać informacje, kiedy wyprodukowano ogumienie?

Rozszyfrowanie wieku opony z kodu DOT nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje. Trzeba podzielić cztery cyfry na dwie części.

Dwie pierwsze cyfry z kodu DOT oznaczają tydzień, w którym powstała opona. Dwie kolejne to rok jej produkcji. Przykładowo opona oznaczona kodem – DOT DMBN JJ1R 0921 – została wyprodukowana w 9. tygodniu 2021 roku.

Warto wiedzieć, że czterocyfrowe oznaczenie daty produkcji ogumienia obowiązuje dopiero od 2000 roku. Do tego czasu używano trzech cyfr.

DOT opony jak odczytać kod
sklepopon.com

Jakie oznaczenie DOT pozwala na bezstresowe użytkowanie opony?

Zakup w miarę nowego ogumienia jest niewątpliwie ważny, biorąc pod uwagę, że wielu kierowców korzysta z nich przez kilka sezonów. Dlatego najlepiej, jeżeli DOT opon będzie informował, że wyprodukowano je przed upływem 3 lat od momentu założenia na samochód. Takie opony są uznawane za nowe.

Bardzo istotną kwestią jest ich przechowywanie. Jeśli trafią pod opiekę fachowców, zestarzeją się 17 razy wolniej, niż użytkowane. Dlatego właściwe magazynowanie ma kluczowy wpływ na zmiany, jakie w nich zachodzą.

W przypadku gdy wiek opony przekracza 10 lat, należy bezwzględnie je wymienić, nawet gdy posiadają spory zapas bieżnika.

Od 13 kwietnia 2025 roku w oznaczeniu fabryk pojawią się zmiany. Zamiast dwóch, będą się składać z trzech znaków np. 1T1 zamiast T1 (Hankook, Seul).

Wystarczy wymienić jeden element w samochodzie, by zaoszczędzić nawet 7,5% paliwa

 

Przeczytaj również