Wiatr boczny to koszmar każdego kierowcy
Złe warunki pogodowe jakie w ostatnim czasie nawiedzają polskie drogi, są przyczyną wypadków, w których kierowcy czasami tracą życie. Żywioł niejednokrotnie wywraca samochody, spycha je do rowu lub na przeciwległy pas. Jak powinien zachować się kierowca, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr?
Taka sytuacja na drodze wymaga pełnego skupienia i ostrożności kierowcy. Podczas silnych porywów wiatru jego kierunek ma istotne znaczenie. Najgorszy dla kierowcy jest wiatr boczny- nawet gdy wieje z prędkością równą 11 m/s jest niebezpieczny.
Największe zagrożenie powstaje na nieosłoniętych odcinkach dróg. Nagły wjazd w otwartą przestrzeń podczas silnych wiatrów może spowodować utratę przyczepności i zepchnięcie z toru jazdy, co jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się kolizją.
Z pozycji kierowcy jedynym w miarę bezpiecznym wiatrem jest wiatr uderzający w tył samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że jego podmuchy znacznie wydłużają drogę hamowania. To istotna informacja dla kierowców samochodów o dużych gabarytach. Wiatr uderzający w przód samochodu znacznie spowalnia jazdę i wpływa na większe zużycie paliwa.
Tych kilka zasad przyda ci się podczas podróżowania w wietrzne dni
Kierowcy powinni pamiętać, że podróżowanie podczas gdy na drogach panują trudne warunki drogowe spowodowane silnymi porywami wiatru to ostateczność. Czasami naprawdę warto odłożyć podróże na później.
Wiadomo, że im wyższy i większy jest samochód jakim podróżują, tym większa jest siła nacisku wiatru i większe ryzyko utraty przyczepności. Dlatego jeśli musisz podróżować, przestrzegaj kilku poniższych zasad.
1. Zwróć uwagę na prędkość- im wolniej, tym lepiej
Podczas podróży w wietrzne dni dużo zależy od prędkości z jaką poruszasz się po drodze. Dlaczego? Im wyższa prędkość samochodu, tym większy dystans na jaki silny podmuch wiatru przesunie samochód i mniejsza kontrola nad samochodem.
Warto wziąć to pod uwagę planując wyjazd i wyjechać odpowiednio wcześniej. Wolniejsza jazda pozwoli kierowcy na szybką reakcję i zapanowanie nam samochodem.
2. Pamiętaj o właściwej pozycji kierowcy za kierownicą
Podróżując w czasie wietrznej pogody trzeba pamiętać o prawidłowej pozycji za kierownicą. Trzeba ją trzymać obiema rękami, w pozycji która pozwoli na szybką reakcję.
W czasie gdy w samochód uderzają podmuchy wiatru, kierowca powinien niezwłocznie reagować starając się ułożyć koła do kierunku wiatru. W sytuacji gdy wiatr spycha samochód na prawą stronę, kierowca powinien skręcić lekko kierownicą w prawo.
Wszelkie manewry zmniejszają przyczepność, w związku z tym należy je wykonywać z należytą ostrożnością. Korzystanie z hamulca to ostateczność.
3. Zachowaj szczególną uwagę i obserwuj drogę
Podczas podróży kierowca musi zwracać szczególną uwagę na drogę, a zwłaszcza na znajdujące się wokół niej drzewa i linie wysokiego napięcia. Każda duża przydrożna reklama stanowi również potencjalne zagrożenie, gdy na zewnątrz szaleje wiatr.
Spadające na jezdnię drzewo czy nawet gałąź grozi poważnym wypadkiem. Jazda z odpowiednią prędkością pozwala na odpowiednio szybką reakcję i ominięcie przeszkody jeśli to możliwe.
4. Parkuj tam, gdzie jest bezpiecznie
Jeśli uda ci się bezpiecznie do dotrzeć do celu, czego Ci życzymy, pamiętaj na miejsce postoju wybrać bezpieczne miejsce. W czasie wietrznej pogody nie pozostawiaj samochodu w pobliżu drzew, linii energetycznych, słupów czy latarni. Silny porywisty wiatr przewraca je bez problemu, a w rezultacie zniszczy ci samochód. Wypłata odszkodowania może być wówczas problemem.
Reasumując pamiętaj, że nie istnieje doskonała recepta na bezpieczny przejazd w dniu takim jak dziś. Powyższe rady mogą być pomocne, jeśli towarzyszy ci pełna koncentracja.