Grupa Renault idzie na współpracę z Chinami. Zagnie konkurentów nowymi wydajnymi napędami

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości pojazdy Grupy Renault będą groźniejszymi rywalami dla konkurncyjnych marek. Francuzi bowiem założyli nową spółkę z chińskim gigantem, która wyprodukuje nowoczesne zespoły napędowe do jej samochodów.

renault groupe zawiazuje spolke z geely
Podaj dalej

Grupa Renault i Geely założyły spółkę HORSE Powertrain Limited

W dniu 31 maja Grupa Renault i Geely założyły spółkę zajmującą się technologią układów napędowych – HORSE Powertrain Limited. Jak informują chińskie media, roczna zdolność produkcyjna spółki ma wynieść 5 milionów zespołów napędowych rocznie.

Siedziba nowej firmy ma się znajdować się w Londynie w Anglii. Grupa Renault i Geely mają  po 50% udziałów w nowej spółce. Jeśli chodzi o zarządzanie, to Matias Giannini pełni funkcję dyrektora generalnego, a zarząd składa się z 6 dyrektorów pochodzących od obu akcjonariuszy. Li Donghui, dyrektor generalny Geely Holding Group, pełni funkcję prezesa HORSE Powertrain Limited.

renault geely

Czym się zajmie nowa spółka?

Jak poinformowano, nowa firma będzie liderem rozwoju branży w zakresie zaawansowanych technologii, komponentów i systemów hybrydowych i paliwowych układów napędowych.

Oczekuje się, że w przyszłości spółka HORSE Powertrain Limited będzie osiągać roczne przychody w wysokości około 15 miliardów euro. To oczywiście zakładając roczną zdolność produkcyjną na poziomie około 5 milionów zestawów układów napędowych.

Ujawniono, że z dniem 31 maja 2024 r. odpowiednie podmioty operacyjne HORSE Powertrain Limited, a mianowicie Horse i Aurobay Company, zostaną sprzedane odpowiednio Group Renault i Geely. Kierownictwo dwóch podgrup Aurobay i Horse, łączących przemysłowe know-how i aktywa obu firm, pozostaje niezmienione. Będzie bezpośrednio podlegać Matiasowi Gianniniemu.

HORSE Powertrain będzie zaopatrywać wielu klientów, w tym Grupę Renault, Geely Auto, Volvo Cars, Proton, Nissan i Mitsubishi Motors Company.  Ponadto spółka zobowiązała się do zapewniania partnerom na całym świecie pełnego zestawu produktów w zakresie zaawansowanych technologii układów napędowych. Obejmują one systemy hybrydowe, systemy zasilania paliwem, przekładnie itp.

Przeczytaj również