Google Maps już nie są numerem jeden wśród aplikacji do nawigacji. To oni zgarnęli po cichu podium

Google Maps już nie są numerem jeden wśród aplikacji do nawigacji. To oni zgarnęli po cichu podium

google-maps-no-longer-feeling-like-home-on-android-auto-

Podaj dalej

Google Maps w powszechnej opinii są uważana za najlepszą z dostępnych nawigacji wśród kierowców. Czy fakt, że są bezpłatne i działają zarówno na Androidzie jak i Iphonie wystarcza do tego, by do tego by być numerem 1? Jak się okazuje niekoniecznie.

Google Maps ma silnego konkurenta, który po cichu zgarnął podium

Google Maps oferuje szereg przydatnych funkcji, obsługuje mapy offline i jest darmową aplikacją. Wydaje się, że to idealna propozycja dla każdego, kto szuka takiego oprogramowania.

Amerykański gigant wydaje się nie do pokonania, ale jak się okazuje niemożliwe stało się możliwe i kierowcy nieco zmienili swoje preferencje. W rezultacie Google Maps już nie są na podium, bo te właśnie zgarnęli właściciele HERE.

Counterpoint-Research-analiza platform do nawigacji google maps nr 2

Analitycy z Counterpoint Research zbadali rynek i wniosek jest tylko jeden

Nowa analiza przeprowadzona przez Counterpoint Research objęła dostępne na rynku platformy mapowania i lokalizacji. Analitycy sprawdzili, jak radzą sobie one w siedmiu kategoriach m.in w danych map, usługach lokalizacyjnych, ekosystemie deweloperów i partnerów.

Na szczycie znalazło się HERE, które należy do Nokii, a tym samym Finowie pokonali Google Maps i TomTom. Powodem takiej sytuacji nie jest jedynie samo oprogramowanie, ale także poczynione inwestycje i coraz większa liczba partnerów na całym świecie.

Amerykański gigant zajął drugie miejsce i jak zobaczysz na grafice opublikowanej przez Counterpoint uzyskał dobre wyniki w wielu kategoriach, m.in aktualności danych map i zasięgu mapy.

Podium zamyka TomTom m.in. ze względu na nawigację i zasięg map offline. Według analizy Counterpoint, firma która rozwinęła się głównie dzięki branży motoryzacyjnej i współpracuje z wieloma znanymi markami w branży tj. Kia czy Peugeot.

Google może zmienić pozycję dzięki temu, że nieustannie pracuje nad tym, by trafić do samochodów wraz z systemem Android Automotive. Kilku producentów już dało się przekonać i montuje system fabrycznie m.in. Volvo i Renault. W przyszłości portfolio rozrośnie się o kolejne marki. Czy to pozwoli Google Maps wyprzedzić konkurentów? Nie wiadomo, bo ci stale ulepszają swój produkt.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News