Elon Musk ma kolejny problem. Nazywa się Avatr 15 i chce zdobyć klientów jego topowego SUV-a

Nie jest tajemnicą, że nawet producent taki jak Tesla doczekał się mocnej konkurencji z chińskim rodowodem. Wiadomo, że amerykański SUV EV Model Y jeszcze w tym roku doczeka się nowego groźnego rywala. Producent planuje go wprowadzić do Europy.

Avatr15 nowy rywal SUV'a Tesli Model Y
Podaj dalej

Elegancki niezwykły SUV jest gotowy na każde warunki pogodowe

Chińskie trio Changan, Huawei i CATL zaprezentowało nowego SUV-a Avatr 15. To model, który będzie mocnym rywalem Modelu Y od Tesli. Samochód doczekał się już premiery w Chinach i wiadomo, że trafi na tamtejszy rynek jeszcze w tym roku. Elon Musk tym samym zyska mocnego rywala dla swojego modelu, który podobnie jak modele od BYD ma dużo do zaoferowania poza eleganckim wyglądem.

Avatr 15 będzie dostępny zarówno w wariancie EREV, jak i EV. Jest to crossover typu fastback o eleganckiej stylistyce i niezwykłych funkcjach. Avatr powstał w 2018 roku. Początkowo stanowił wspólny projekt Changan i znanego chińskiego startupu Nio. Później Nio zastąpił CATL, który teraz posiada 17 udziałów. Changan posiada teraz 40%, a reszta należy do lokalnych funduszy inwestycyjnych. Jeśli chodzi o udział Huawei w tym projekcie, to pełni on funkcję wiodącego dostawcy.

Avatr 15 trafił już na testy drogowe w Chinach, o czym świadczą oficjalne zdjęcia. Dzięki ujawnieniu ważnego szczegółu wiadomo, że trafił do najzimniejszego miasta w Chinach, gdzie panują temperatury minus 50 stopni Celsjusza. To świadczy o tym, że jest gotowy nawet na ekstremalne warunki pogodowe. Co jeszcze o nim wiadomo?

SUV Avatr 15 otrzymał kamery zamiast lusterek
Avatr 15 nie ma tradycyjnych lusterek

Avatr 15 otrzymał kamery zamiast lusterek

Producent średniej wielkości SUV-a udostępnił oficjalne zdjęcia modelu Avatr 15. Chociaż ma na sobie mocny kamuflaż, to da się zauważyć dwustopniowe światła do jazdy w technologii LED oraz aktywny wlot powietrza w dolnej części zderzaka. Patrząc na model z boku, widzimy zaś kamery zamiast lusterek oraz chowane klamki i hak z tyłu.

Rywal Tesli Model Y mierzy około 4750 mm długości i opiera się na architekturze CHN opracowanej wspólnie przez trio: Changan, CATL i Huawei. Obsługuje zarówno warianty układu napędowego EREV, jak i BEV. Wiadomo, że model będzie także dostępny w wariancie hybrydowym i całkowicie elektrycznym. Na więcej szczegółowych danych przyjdzie nam chwilę poczekać.

SUV, który będzie rywalizował z modelami od BYD, Xpeng i Tesli na rodzimym rynku wyjedzie za granicę. Avatr już ogłosił, że na początek pojawi się na ulicach Tajlandii. W dalszej kolejności rynkami zbytu będzie Azja Środkowa, Afryka Północna, Ameryka Południowa, Bliski Wschód i Azja Południowo-Wschodnia. Avatr 15 potem ruszy zdobywać klientów Elona Muska w Europie.

Obecnie katalog Avatra obejmuje dwa modele. Oprócz SUV-a są jeszcze dwa modele: 11 (SUV) i 12 (hatchback).

źródło: Wibo Avatr

avatr 15 to średniej wielkości SUV
avatr 15 to średniej wielkości SUV
Avatr15 nowy rywal SUV'a Tesli Model Y
Avatr15 źródło: Weibo Avatr

Przeczytaj również