Elektryczne hulajnogi. Pierwsze duże niemieckie miasto wyrzuca dwie wypożyczalnie

Amatorów alternatywnych środków transportu takich jak hulajnogi elektryczne jest sporo. W miastach to wygodny środek transportu, który można nawet wypożyczyć. Firm świadczących takie usługi nie brakuje. Pomimo wielu zalet miasto Gelsenkirchen dołącza do grona miast, które wyrzuca elektryczne hulajnogi.

Wypożyczenie hulajnogi elektryczne
Podaj dalej

Elektryczne hulajnogi znikną do weekendu

Pomimo tego, że wiele osób chętniej wybiera elektryczne hulajnogi i rowery za środek transportu w mieście alternatywny dla samochodu, to rośnie liczba ograniczeń i zakazów. Czyżby nowe środki transportu jednak nie sprawdziły się w praktyce?

Elektryczne hulajnogi podlegają już ograniczeniom w wielu miastach Wielkiej Brytanii, Nowym Jorku czy Paryżu. Teraz niemieckie Gelsenkirchen wyrzuca je z miasta. Od jutra na próżno szukać w tym mieście wypożyczalni e-hulajnóg. To dlatego, że zgodnie z orzeczeniem sądu administracyjnego, dostawcy Bolt i Tier muszą usunąć swoje hulajnogi z krajobrazu miasta do 20 kwietnia 2024 roku. Jaki jest tego powód?

hulajnogi elektryczne znikają z ulic Gelsenkirchen
hulajnogi elektryczne dwóch wypożyczalni znikają z ulic Gelsenkirchen

Firmy nie spełniły żądania miasta w zakresie identyfikacji użytkowników

Dostawcy elektrycznych hulajnóg Bolt i Tier nie spełnili żądań miasta dotyczących użytkowników tego środka transportu. Taki wymóg pojawił się w związku z rosnącym problemem wielu nadużyć w korzystaniu z elektrycznych hulajnóg, co w efekcie doprowadziło do poważnych wypadków.

Według rzecznika miasta Martina Schulmanna, w Gelsenkirchen sprawdzanie tożsamości użytkowników jest ważnym krokiem w reagowaniu na przyszłe incydenty. Tymczasem do tej pory nie można było ich zidentyfikować, bo można było wypożyczyć hulajnogę elektryczną pod dowolnym nazwiskiem za pomocą aplikacji.

Inne miasta w Niemczech wykazują zainteresowanie modelem działania władz Gelsenkirchen. To dlatego, że wielu użytkowników korzysta z elektrycznych hulajnóg w sposób nieodpowiedzialny. W w Gelsenkirchen, na skutek takiego zachowanie doszło do przewrócenia dwuletniej dziewczynki i śmierci rowerzysty. Sąd Administracyjny w swoim wyroku podkreślił interes publiczny w natychmiastowym wdrożeniu kontroli tożsamości i odrzucił tymczasową kontynuację działalności wypożyczalni e-hulajnóg.

Rzecznik miasta podkreślił, że hulajnogi elektryczne mogą być użyteczne i przyjazne dla środowiska, tylko jeśli są używane zgodnie z przepisami. Stowarzyszenie Shared Mobility Association, którego Bolt jest członkiem, nie skomentowało jeszcze wyroku.

źródło:DPA

Przeczytaj również