ECON, EC czy AUTO? Sprawdź, którego przycisku użyć, by zaoszczędzić nawet 2 litry paliwa

Zminimalizowanie obsługi różnych urządzeń w samochodzie pozwala sporo zaoszczędzić na kosztach paliwa. Jak wiadomo, im mniej ubywa z portfela na stacji paliw, tym człowiek szczęśliwszy. Jeśli masz w swoim samochodzie, któryś z poniżej wymienionych przycisków, możesz zaoszczędzić nawet kilka litrów paliwa na dystansie 100 kilometrów.

ECON, EC czy AUTO? Sprawdź, którego przycisku użyć, by zaoszczędzić nawet 2 litry paliwa
Podaj dalej

Przycisk ECON- dlaczego warto go używać?

Klimatyzacja niezależnie od klasy i wieku samochodu jest dziś must have dla kierowcy. W wielu modelach grupy Volkswagena, Alfa Romeo czy Hondach możesz mieć na desce rozdzielczej przycisk ECON. Warto z niego korzystać, bo pozwala ograniczyć spalanie w samochodzie. Jak to działa?

Wciśnięcie przycisku ECON na panelu klimatyzacji oznacza tryb ekonomiczny, czyli odłączenie sprężarki klimatyzacji. W takiej sytuacji kompresor nie pracuje, co pozwala na ograniczenie zużycia paliwa w aucie. Mówiąc prościej, przycisk ECON to taki wyłącznik klimatyzacji, po wyłączeniu którego reszta układu wentylacyjno-klimatyzacyjnego działa normalnie. Chłodzi wnętrze powietrzem z zewnątrz.

W niektórych samochodach zamiast przycisku ECON jest przycisk EC, np. w niektórych modelach Mercedesa. To nic innego jak skrót od słowa EConomy.
Warto z nich korzystać, bo potrafią zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo nawet o 2 l/100 km.

klimatyzacja

Każdy kierowca musi mieć świadomość, co wpływa na zużycie paliwa

Każdy element samochodu, którego obsługa wymaga prądu generowanego z alternatora, zwiększa zużycie paliwa w samochodzie. Logiczne jest zatem wyłączanie wszelkich zbędnych pożeraczy energii.

Klimatyzację w większości przypadków daje się wyłączyć wciskając przycisk AC lub ECON. Warto wiedzieć, że w niektórych samochodach jest odwrotnie- klimatyzacja domyślnie pracuje, ale można ją wyłączyć.

Do dyspozycji na panelu klimatyzacji jest jeszcze tryb AUTO. Po jego wciśnięciu komputer pokładowy samodzielnie steruje pracą klimatyzacji. Rola kierowcy sprowadza się jedynie do wybrania odpowiedniej temperatury, jaką chce utrzymać wewnątrz samochodu.

Jak wiadomo, oszczędności na paliwie zależą od temperatury na zewnątrz i warunków jazdy. Oszczędności paliwa wahają się od 0,1l do 2,0 l/100 km.

Żółte kontrolki – samochód z kluczykiem i kluczem. Co oznaczają? Kierowcy czasem je mylą, a nie powinni

 

Przeczytaj również