Dacia rozwiązuje problem ze zmianą biegów. Akcja przywoławcza obejmuje modele Sandero 3 i Jogger

Akcje serwisowe nie należą do rzadkości w świecie motoryzacji. Mają one na celu m.in. wyeliminowanie niedociągnięć powstałych w procesie produkcji. Teraz taką akcję dla swoich modeli przeprowadza Dacia.

Dacia Jogger hybrydowa
Podaj dalej

Dacia wzywa do serwisów dwa modele

Rumuńska Dacia rozpoczęła kampanię serwisową, którą objęła dwa modele: Sandero 3 i Jogger. Problemy występują w modelach wyposażonych w manualną skrzynię biegów. O takiej kampanii  naprawczej o kodzie EEB3  po raz pierwszy informował w swojej publikacji L’Argus.

Dlatego możliwe jest, że właściciele wyżej wymienionych modeli otrzymają powiadomienia o konieczności wizyty w serwisie. Jakie problemy stwierdzono w Dacii Jogger i Sandero 3?

Otóż nie są to typowe dla tego typu działania usunięcia usterki, dlatego właściciele pojazdów nie powinni nerwowo reagować. Operacja w serwisie będzie bowiem polegać na przeprogramowaniu komputera i zajmie niecałe 40 min. Dlaczego to takie ważne?

Dacia Sandero 2023
fot. Dacia

Co manualna skrzynia biegów ma wspólnego z oprogramowaniem?

Kampania wycofania Sandero 3 i Jogger wyprodukowanych od początku kariery do 16 lutego 2024 roku ma zapobiec problemom z manualną przekładnią. Obydwa samochody montowane w Rumunii, w fabryce w Pitesti oraz w Maroku, w Tangerze mogą generować problem ze zmianą biegów.

Właściciele obydwu pojazdów we Francji często się skarżyli, że mają z problem z wrzuceniem biegu w manualnej przekładni. Dlatego producent wezwał do serwisów ponad 18 000 samochodów.

Operacja usunięcia problemu ma polegać na przeprogramowaniu komputera wtrysku silnika. To po to, że jak wyjaśnia Dacia, problem z biegami może generować przesyłany niewłaściwy moment obrotowy silnika. Skrzynia biegów to ogniwo, które przenosi moment obrotowy między silnikiem a kołami samochodu. Według producenta to właśnie ma skutkować problemami ze zmianą biegów.

Aktualizacja oprogramowania komputera powinna temu zapobiec i przedłużyć żywotność skrzyni biegów w modelach Sandero i Jogger. Akcja serwisowa jest bezpłatna, a zabieg ma potrwać około 35 minut.

źródło: Promotor.ro, L’Argus

Przeczytaj również