Trzeba zmieniać olej w silniku przed zimą czy nie?
W Polsce nie istnieje coś takiego jak obowiązek wymiany oleju przed sezonem zimowym. Co nie znaczy, że nie warto tego robić. Wymieniając olej w silniku na pewno znacznie mu ulżymy podczas ciężkiej pracy w niskich temperaturach.
Podczas eksploatacji traci on swoje właściwości i w rezultacie może się okazać, że nie są wystarczające biorąc pod uwagę duże wahania temperatury oraz wysoką wilgotność powietrza.
W Polsce już od wielu lat nie stosuje się w samochodach osobowych tzw. olejów sezonowych – zimowych i letnich. Jest to wygodne, bo nie ma potrzeby wymiany oleju co pół roku. Ponadto zapewnia znacznie mniejszą zależność lepkości oleju od temperatury otoczenia. W związku z tym, olej dłużej i lepiej chroni silnik.
Warto zrobić to przed zimą
Warto odpowiednio zaplanować wymiany oleju, by móc wymienić go przed zimą. Tak zwana lepkość zimowa (liczba przy literce W) oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze.
Olej o lepkości zimowej 0W jest płynny w temperaturze -35°C, 5W przy -30°C, 10W – przy -25°C itd. Dla odmiany drugie z oznaczeń dotyczy lepkości oleju w wysokiej temperaturze.
W temperaturze poniżej -20°C najlepiej sprawdzą się oleje o niskiej lepkości zimowej, np. 5W czy 0W. Należy pamiętać, że można je stosować jedynie w silnikach, których producent dopuszcza taką możliwość.
Wymagania lepkościowe oraz jakościowe można znaleźć w instrukcji obsługi, w autoryzowanej stacji danej marki czy Internecie.
Jak wygląda olej i smarowanie silnika przy temperaturze -20 stopni i dlaczego istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta, zobaczysz na poniższym materiale wideo.