Czy trzeba zmieniać olej na zimę? Ten test wszystko wyjaśnia

Czy trzeba zmieniać olej na zimę? Ten test wszystko wyjaśnia

czy wymienic olej przed zima

Podaj dalej

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy przed zimą trzeba wymienić olej w silniku. Jak wiadomo olej z biegiem czasu traci swoje właściwości co oznacza, że słabiej chroni silnik. Aby lepiej zrozumieć czy i dlaczego warto to zrobić, sprawdźmy jak to wygląda od środka.

Trzeba zmieniać olej w silniku przed zimą czy nie?

W Polsce nie istnieje coś takiego jak obowiązek wymiany oleju przed sezonem zimowym. Co nie znaczy, że nie warto tego robić. Wymieniając olej w silniku na pewno znacznie mu ulżymy podczas ciężkiej pracy w niskich temperaturach.

Podczas eksploatacji traci on swoje właściwości i w rezultacie może się okazać, że nie są wystarczające biorąc pod uwagę duże wahania temperatury oraz wysoką wilgotność powietrza.

W Polsce już od wielu lat nie stosuje się w samochodach osobowych tzw. olejów sezonowych – zimowych i letnich. Jest to wygodne, bo nie ma potrzeby wymiany oleju co pół roku. Ponadto zapewnia znacznie mniejszą zależność lepkości oleju od temperatury otoczenia. W związku z tym, olej dłużej i lepiej chroni silnik.

czy wymienić olej przed zima

Warto zrobić to przed zimą

Warto odpowiednio zaplanować wymiany oleju, by móc wymienić go przed zimą. Tak zwana lepkość zimowa (liczba przy literce W) oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze.

Olej o lepkości zimowej 0W jest płynny w temperaturze -35°C, 5W przy -30°C, 10W – przy -25°C itd. Dla odmiany drugie z oznaczeń dotyczy lepkości oleju w wysokiej temperaturze.

W temperaturze poniżej -20°C najlepiej sprawdzą się oleje o niskiej lepkości zimowej, np. 5W czy 0W. Należy pamiętać, że można je stosować jedynie w silnikach, których producent dopuszcza taką możliwość.

Wymagania lepkościowe oraz jakościowe można znaleźć w instrukcji obsługi, w autoryzowanej stacji danej marki czy Internecie.

Jak wygląda olej i smarowanie silnika przy temperaturze -20 stopni i dlaczego istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta, zobaczysz na poniższym materiale wideo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News