Czy opłaca się kupić droższy olej? Ten ważny szczegół wszystko wyjaśnia

W czasach gdy kierowcy poszukują oszczędności, droższy olej to spory wydatek. Tylko czy wypada oszczędzać na najważniejszym płynie eksploatacyjnym? Czy wręcz przeciwnie, taki wybór przyniesie realne korzyści?

olej-do-silnika
Podaj dalej

Olej wymienić trzeba, tylko czy warto zainwestować w droższy?

Skłonność do oszczędzania jest godna pochwały, ale nie zawsze znajduje swoje uzasadnienie. Tak samo jak w przypadku zakupu droższych rzeczy, które czasami można zastąpić równie dobrymi, ale tańszymi odpowiednikami. Jak to wygląda w przypadku oleju?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wziąć pod uwagę rolę oleju silnikowego w samochodzie. Mówiąc krótko- to najważniejszy płyn eksploatacyjny w aucie jakie posiadasz.

To dzięki niemu twój silnik pracuje bez problemu, a Ty możesz się cieszyć bezproblemową jazdą. To właśnie olej: zapewnia mu optymalne warunki pracy, tworzy trwały film smarny, zapobiega tarciu, odprowadza nadmiar ciepła i chroni przed korozją.

Wydaje się zatem, że dla utrzymania dobrej kondycji silnika, regularna wymiana i utrzymywanie odpowiedniego poziomu oleju, to konieczność. Dobór i właściwości to nie wszystko.

olej w aucie droższy czy tańszy
Freepik

Czy kupić droższy, czy tańszy olej? Ten szczegół przesądza o wszystkim

Za markowy olej trzeba zapłacić więcej. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jak duża jest różnica pomiędzy tańszym olejem, a tym z górnej półki, to jest to czasami  nawet 30 zł. To oznacza, że za markowy musisz zapłacić nawet  3 razy więcej.

Zakładając, że do silnika trafia zwykle od 5 do 8 litrów oleju oznacza to, że w tym pierwszym wariancie, kupując tańszy olej mógłbyś zaoszczędzić 100 zł. Z czego wynikają tak duże różnice?

Najprościej rzecz biorąc, cena wynika z wyższych kosztów produkcji bazy olejowej, czyli po prostu odmiennych kosztów produkcji. Co to oznacza dla silnika?

Baza olejowa wyższej jakości to między innymi: większa odporność na działanie skrajnych temperatur i wyższy współczynnik lepkości. To ostatnie to szczegół, który przesądza o wszystkim, bowiem gwarantuje większą trwałość silnika.

Producenci jak wyznacznika w tej kwestii używają kilometrów. W starszych samochodach mógł to być dystans nawet 500 tys. km, niestety czasy się zmieniły i w nowoczesnych samochodach zakłada się, że silnik pokona 300 tys.km. Pod warunkiem, że jego silnik ma dobrej jakości olej.

Czy inwestycja w zakup droższego oleju ma sens? Zdecydowanie. Zakładając, że w perspektywie lat to spory wydatek, to i tak stanowi niewielki ułamek kwoty, którą wydasz na remont silnika. Jaki olej wybrać? Do olejów z wyższej półki najchętniej wybieranych przez kierowców, należą produkty marek: Motul, Millers Oils, Amsoil czy Castrol.

Przeczytaj również