Czy opłaca się kupić droższy olej? Ten ważny szczegół wszystko wyjaśnia

Czy opłaca się kupić droższy olej? Ten ważny szczegół wszystko wyjaśnia

olej-do-silnika

Podaj dalej

W czasach gdy kierowcy poszukują oszczędności, droższy olej to spory wydatek. Tylko czy wypada oszczędzać na najważniejszym płynie eksploatacyjnym? Czy wręcz przeciwnie, taki wybór przyniesie realne korzyści?

Olej wymienić trzeba, tylko czy warto zainwestować w droższy?

Skłonność do oszczędzania jest godna pochwały, ale nie zawsze znajduje swoje uzasadnienie. Tak samo jak w przypadku zakupu droższych rzeczy, które czasami można zastąpić równie dobrymi, ale tańszymi odpowiednikami. Jak to wygląda w przypadku oleju?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wziąć pod uwagę rolę oleju silnikowego w samochodzie. Mówiąc krótko- to najważniejszy płyn eksploatacyjny w aucie jakie posiadasz.

To dzięki niemu twój silnik pracuje bez problemu, a Ty możesz się cieszyć bezproblemową jazdą. To właśnie olej: zapewnia mu optymalne warunki pracy, tworzy trwały film smarny, zapobiega tarciu, odprowadza nadmiar ciepła i chroni przed korozją.

Wydaje się zatem, że dla utrzymania dobrej kondycji silnika, regularna wymiana i utrzymywanie odpowiedniego poziomu oleju, to konieczność. Dobór i właściwości to nie wszystko.

olej w aucie droższy czy tańszy
Freepik

Czy kupić droższy, czy tańszy olej? Ten szczegół przesądza o wszystkim

Za markowy olej trzeba zapłacić więcej. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jak duża jest różnica pomiędzy tańszym olejem, a tym z górnej półki, to jest to czasami  nawet 30 zł. To oznacza, że za markowy musisz zapłacić nawet  3 razy więcej.

Zakładając, że do silnika trafia zwykle od 5 do 8 litrów oleju oznacza to, że w tym pierwszym wariancie, kupując tańszy olej mógłbyś zaoszczędzić 100 zł. Z czego wynikają tak duże różnice?

Najprościej rzecz biorąc, cena wynika z wyższych kosztów produkcji bazy olejowej, czyli po prostu odmiennych kosztów produkcji. Co to oznacza dla silnika?

Baza olejowa wyższej jakości to między innymi: większa odporność na działanie skrajnych temperatur i wyższy współczynnik lepkości. To ostatnie to szczegół, który przesądza o wszystkim, bowiem gwarantuje większą trwałość silnika.

Producenci jak wyznacznika w tej kwestii używają kilometrów. W starszych samochodach mógł to być dystans nawet 500 tys. km, niestety czasy się zmieniły i w nowoczesnych samochodach zakłada się, że silnik pokona 300 tys.km. Pod warunkiem, że jego silnik ma dobrej jakości olej.

Czy inwestycja w zakup droższego oleju ma sens? Zdecydowanie. Zakładając, że w perspektywie lat to spory wydatek, to i tak stanowi niewielki ułamek kwoty, którą wydasz na remont silnika. Jaki olej wybrać? Do olejów z wyższej półki najchętniej wybieranych przez kierowców, należą produkty marek: Motul, Millers Oils, Amsoil czy Castrol.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News