Czy można dostać mandat za zimową kurtkę? Jest kraj, w którym istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji

W związku z tym, że nadeszły chłodniejsze dni, a aura nie pozostaje bez wpływu na warunki drogowe to o mandat dziś nie trudno. Kierowcy najczęściej wpadają na nieprawidłowym oświetleniu samochodu, które teraz łatwo stwierdzić. Coraz dłużej jeździmy po ciemku, a nawet we mgle. Są jednak kuriozalne sytuacje, kiedy kierowców o tej porze roku można ukarać. Powodem może być np. zimowe ubranie.

kurtka zimowa kierowca mandat
Podaj dalej

Mandat za zimową kurtkę? Jeden na ośmiu Brytyjczyków przyznaje się, że tak robi

Zimowa aura wymusza na nas konieczność dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych. Mandat za kurtkę jest możliwy w Wielkiej Brytanii, gdzie zdejmowanie jej podczas jazdy uznaje się za niebezpieczne. To między innymi dlatego, że taka czynność wymaga zdjęcia rąk z kierownicy.

Tymczasem jeden na ośmiu kierowców ankietowanych przez brytyjski CarMats.co.uk, przyznaje się, że często tak robi. Tego typu ankieta ma na celu podkreślenie potrzeb uświadamiania kierowców, co do potencjalnych konsekwencji z pozornie prostych czynności. Do takich m.in. zdejmowanie warstw odzieży podczas jazdy.

Ważne jest, by oprócz własnego komfortu podróżowania za kierownicą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Te, nie tylko pozwolą uniknąć kar, ale też znacznie poważniejszych konsekwencji. Utraty życia lub zdrowia.

kurtka zimowa kierowca mandat

Mandaty za naruszenie zasad bezpieczeństwa wynoszą od 500 do 5000 funtów

Prawdopodobieństwo natrafienia na patrol policji podczas wykonywania powyższej czynności to kara dla kierowcy. Brytyjska policja za takie zachowanie przewiduje mandat w wysokości 100 funtów. Ponadto trzy punkty karne za nieostrożną jazdę będą kolejnym ciosem dla mało uważnych kierowców.

Jeśli taki incydent, będzie miał dalsze poważniejsze skutki, to kary mogą drastycznie wzrosnąć. Tamtejsze prawo przewiduje wówczas mandat i zarzuty za prowadzenie pojazdu bez należytej ostrożności. Kara grzywny wyniesie wówczas od 2500 do 5000 funtów. Dlaczego o tym mówimy, skoro podróżujemy najczęściej po drogach w Polsce?

zima samochód mandat

Definicja „ostrożności” pozwala wystawić mandat na wiele sposobów

Polski taryfikator nie przewiduje mandatu za zdejmowanie kurtki podczas jazdy, ale konsekwencje takiego zachowania są wszędzie takie same. To niezależne od kraju, w którym przyjdzie mieszkać i podróżować samochodem. Kierowcy są zobowiązani prawem do tego, by prowadzić samochód w sposób niezagrażający życiu i zdrowiu własnemu i innych uczestników ruchu.

Wszystko to, co zagraża i uniemożliwia kierowcy korzystanie z elementów sterujących samochodem, jest niczym innym, jak stwarzaniem zagrożenia na drodze. Kierowcy mają obowiązek upewnić się, że ani odzież, ani obuwie nie stanowią żadnej przeszkody, by w sposób prawidłowy prowadzić pojazd.

Nie tylko zatem zaparowane, czy zamarznięte szyby zimą, ale także jazda w stroju wpływającym na zdolność prowadzenia pojazdu – mogą skutkować wypadkiem.

Mandat za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynosi w Polsce 1500 zł. W piśmiennictwie przeważa pogląd, iż „przez należytą ostrożność rozumie się zwykle takie zachowanie uczestników ruchu lub innych osób, które – uwzględniając wszystkie istniejące w danym momencie okoliczności – wyłącza, a w każdym razie minimalizuje, możliwość zagrożenia bezpieczeństwa ruchu”.

Dlatego, jeśli następstwem naszego zachowania będzie spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby, to kara jest oczywista. Warto o tym pamiętać w najbliższych szczególnie trudnych dla kierowców miesiącach.

Przeczytaj również