Czy kierowca musi mieć światła przeciwmgielne tylne? Sprawdź, kiedy dostaniesz za to mandat

Samochód, aby mógł być dopuszczony do ruchu, musi spełniać wiele wymogów, w przeciwnym razie kierowcy grozi mandat. Oświetlenie jest jednym z nich. Pełna sprawność oświetlenia auta wpływa bowiem na bezpieczeństwo jazdy.

mgla samochod swiatla mandat
Podaj dalej

Czy światła przeciwmgielne tylne są obowiązkowe?

Samochód dopuszczony do ruchu drogowego musi posiadać szereg obowiązkowych świateł. Każde z nich pełni różne funkcje, jak np. sygnalizuje pozycję auta czy zwiększają widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak światła przeciwmgielne, a są ich dwa typy: przednie i tylne.

Kierowcy powinni wiedzieć, że o ile przednie światła przeciwmgielne są dobrowolnym wyposażeniem samochodu, o tyle tylne są obowiązkiem. Dlatego samochód musi posiadać co najmniej jedno, wówczas powinno znajdować się po lewej stronie auta.

W przypadku gdy samochód nie posiada takiego oświetlenia, nie może poruszać się po drodze. Jakich konsekwencji może się spodziewać kierowca?

swiatla przeciwmgielne mandat
freepik

Lepiej nie pozwól by policjant wręczył ci mandat

Samochód, który nie posiada świateł przeciwmgielnych tylnych, zostanie wycofany przez policjantów, czy kierowca może dostać za to mandat?
Warto pamiętać, że policjant podczas stwierdzenia niesprawności oświetlenia może nałożyć nie tylko mandat, ale także odebrać kierowcy dowód rejestracyjny.

Samochód bez wymaganych świateł nie jest bowiem w pełni sprawny. Jest jednak nadzieja, że zostanie pouczony i zmotywowany do naprawy oświetlenia.
Należy pamiętać, że świateł przeciwmgłowych tylnych można używać tylko w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów. Dlaczego to takie ważne?

Odległość bardzo istotna dlatego, że reflektory te są niezwykle mocne. W sytuacji gdy widoczność jest dobra, mogą oślepiać innych kierowców. Za takie naruszenie zapisów prawa kierowcy grozi mandat w wysokości 100 zł. To nie wszystko, bo karę uzupełnia się 2 punktami karnymi.

Przeczytaj również