Czerwona kontrolka oleju, czy żółta? Kierowcy nie wiedzą, czy każda z nich sygnalizuje poważne kłopoty

Każda czerwona kontrolka to sygnał dla kierowcy, że szykują się kłopoty. Kontrolka oleju zaś zawęża krąg poszukiwań do problemów z układem smarowania. W związku z tym, że może świecić się na żółto i czerwono, kierowcy często nie wiedzą, jak reagować, gdy takie się pojawią.

olej
Podaj dalej

W tym artykule wyjaśniamy:

  1. Czerwona kontrolka oleju kontra żółta- co każda z nich sygnalizuje?
  2. Co zrobić, gdy zapali się żółta kontrolka oleju? Czy można z nią jechać?
  3. Czy czerwona kontrolka oleju wymaga wezwania lawety?
czerwona kontrolka oleju awaria samochodu
Czerwona kontrolka oleju to poważna awaria

Czerwona kontrolka oleju kontra żółta- co każda z nich sygnalizuje?

Nie jest tajemnicą, że zarówno czerwona kontrolka oleju, jak i żółta budzą wśród kierowców uzasadnione przerażenie. To dlatego, że mają związek z pracą układu smarowania w samochodzie.

Obie kontrolki, kiedy się zaświecą to jasny sygnał, że najlepiej, jeśli się zatrzymamy, by sprawdzić, w czym tkwi problem. To dlatego, że nie zawsze oznacza to poważną awarię samochodu.

Żółta kontrolka pełni funkcję ostrzegawczą, ale tu nie należy panikować. Zwykle bowiem zapala się, gdy w samochodzie czujniki odnotują niski poziom oleju w silniku.

Co innego w przypadku gdy pojawi się na wyświetlaczu kontrolka oleju w kolorze czerwonym i sygnał dźwiękowy. W takim przypadku problem może dotyczyć zarówno kłopotów z ciśnieniem w układzie smarowania silnika albo awarii czujnika. Tego nigdy nie wolno lekceważyć, bo następstwa takiego zachowania skutkują poważną awarią, a nawet wypadkiem.

czerwona kontrolka oleju i żółta- dolewanie oleju do silnika
Żółta kontrolka informuje o niskim poziomie oleju w silniku/ fot. Freepik

Co zrobić, gdy zapali się żółta kontrolka oleju? Czy można z nią jechać?

W związku z tym, że jak wspomnieliśmy, taka kontrolka pojawia się jedynie w przypadku niskiego poziomu oleju w silniku, to aby rozwiązać ten problem wystarczy uzupełnić jego poziom.

Jeśli nie wozimy ze sobą w samochodzie rezerwowej buteleczki z olejem na dolewkę, to olej trzeba będzie zakupić. Jeśli nie mamy w pobliżu żadnego sklepu lub stacji benzynowej to trzeba będzie do niej dojechać. Żółta kontrolka pozwala na jazdę, ale należy bezwzględnie pamiętać, by unikać dynamicznej jazdy i podróżowania w warunkach sprzyjających konsumpcji oleju.

Kierowcy muszą pamiętać, by zakupiony olej odpowiadał parametrami temu, jaki mamy w silniku. Mechanicy zwykle podczas wymiany oleju pozostawiają informację na ten temat pod maską wraz z zaleceniem kolejnej obowiązkowej wymiany oleju w silniku.

czerwona kontrolka oleju a żółta foto getty images
Czerwona kontrolka oleju – Getty Images

Czy czerwona kontrolka oleju wymaga wezwania lawety? Czy można z nią jechać?

Kierowcy muszą wiedzieć, że czerwona kontrolka oleju wymaga natychmiastowego, ale bezpiecznego zatrzymania samochodu. To ze względu na to, że jak wspomnieliśmy, sygnalizuje poważną awarię.

Tak będzie również w przypadku, gdy czerwona kontrolka zapali się tylko na chwilę, a poziom oleju w samochodzie będzie prawidłowy. To dlatego, że tak bywa, gdy dojdzie do spadku ciśnienia oleju przy niższych obrotach jednostki napędowej. Taki efekt daje awaria czujnika ciśnienia. Co nie znaczy, że nie mogło dojść do zatkania smoka pompy oleju lub zużycia uszczelki smoka.

Kierowca nie ma możliwości, by odgadnąć, co jest przyczyną problemu dlatego bezpieczniej jest wezwać lawetę, albo drugiego kierowcę do holowania samochodu. W przeciwnym razie rośnie ryzyko wypadku.

Reasumując warto regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku i wymieniać zgodnie z harmonogramem. Czy warto tę czynność zaplanowaną na zimę wykonać już teraz dowiesz się z z naszego artykułu na ten temat: Wymiana oleju w silniku. Dlaczego warto to zrobić już teraz, a nie zimą?

Przeczytaj również