Czas pożegnać słynną antenę w kształcie płetwy rekina na dachu samochodu – następna będzie niewidzialna

Nie jest tajemnicą, że przez lata zmian w projektowaniu samochodu i towarzyszących mu technologii ewoluował wraz z nim prosty element wyposażenia. Antena telekomunikacyjna, jaka dziś przypomina płetwę rekina na dachu samochodu, w przyszłości będzie niewidoczna.

antena na dachu samochodu zniknie
Podaj dalej

Nowe technologie pozwalają na kolejną ewolucję anteny telekomunikacyjnej samochodu

Antena telekomunikacyjna samochodu to niezbędny element. Dziś wygląda jak płetwa rekina na dachu samochodu. Kiedyś oferowano takie jako wysuwane elementy z przodu lub z tyłu. Potem postawiono na aerodynamikę konstrukcji. Ten prosty element, który funkcjonuje we wszystkich samochodach, przejdzie kolejne zmiany.
Nowa technologia LG zmieni nie tylko wygląd anteny telekomunikacyjnej samochodu. Firma, która jest jedną z wielu, która pomogła uczynić przemysł motoryzacyjny potężniejszą gałęzią przemysłu ma w przygotowaniu zaawansowaną technologicznie antenę telekomunikacyjną.

Po wprowadzeniu jej na rynek ten prosty element dziś w większości na dachach samochodów zniknie. To rozwiązanie będzie tańsze w produkcji i znacznie bardziej zaawansowane technologicznie. W sam raz do nowoczesnych samochodów, które ewoluowały na tyle, że są znacznie bezpieczniejsze od tych z wysuwaną anteną z przeszłości.

panoramiczny dach samochodu
antenę LG będzie można montować na panoramicznym dachu samochodu.

Niewidzialna antena LG pojawi się na targach CES 2024

Na naszych oczach wydarzy się kolejna ewolucja bardzo prostego elementu, który jest obecny we wszystkich samochodach. LG zaprezentuje nową niewidzialną antenę na targach CES 2024.

To będzie ogromny postęp w stosunku do anten przednich lub tylnych, czy to ręcznych, czy wysuwanych, które przeniesiono na dach. W kolejnej edycji targów CES2024, którą zaplanowano w Las Vegas Saint-Gobain Sekurit i LG Electronics zaprezentują zupełnie nową antenę. Ta nie będzie już tak widoczna, jak ta w kształcie rekina na dachu samochodu.

Antenę opracowaną przez LG antenę wbudowano w samoprzylepną przezroczystą folię opracowaną przez firmę. Zwiększa ona powierzchnię odbioru sygnału. W ten sposób obaj dostawcy podkreślili jej większą użyteczność. To dlatego, że będzie można taką montować na panoramicznych dachach samochodów.

Jak podkreśla LG, „ta transformacja wymaga najnowocześniejszych środowisk telekomunikacyjnych zdolnych do wymiany danych w czasie rzeczywistym w zaawansowanych technologicznie przestrzeniach osobistych”. To oznacza, że w praktyce wdrożenie tej technologii może jeszcze wymagać czasu.

antena do samochodu od LG
Antena do samochodu od LG zadebiutuje na CES 2024

Inteligentne szkło z technologią przezroczystych anten

Jak podkreśla producent, szerokie zastosowanie anteny foliowej gwarantuje niezawodne działanie telekomunikacyjne i zapewnia skalowalność w celu obsługi zwiększonego ruchu sieciowego. Najnowsza innowacja telematyczna firmy LG, niezwykle elastyczna, oferuje lepszą łączność dzięki obsłudze 5G, GNSS (globalnego systemu nawigacji satelitarnej) i Wi-Fi.

Taka przezroczysta antena może być płynnie zintegrowana z przednią szybą samochodu lub szklanym dachem. Producenci w związku z tym nie muszą iść na żadne ustępstwa projektowe przy opracowywaniu nowych modeli. Taka antena nie wymaga obudowy jak w przypadku konwencjonalnych anten.

W antenie foliowej zastosowano ponad 80 opatentowanych przez firmę LG innowacji, w tym możliwość projektowania przezroczystych wzorów anteny oraz technologię przezroczystych elektrod. Firma LG we współpracy z Saint-Gobain Sekurit poprawiła integralność produktu, opracowując metodę nakładania przezroczystej anteny na szkło. Wiodący producent szkła wyposaża pojazdy elektryczne na całym świecie.

Zanim zobaczymy nowe niewidoczne anteny upłynie może kilka lat. Nie mamy jednak wątpliwości, że prędzej czy później antena w kształcie rekina zniknie z dachu samochodu. Czytaj także: Przebój Netflix z udziałem Julii Roberts i Tesli wywołał dyskusję nad cyberbezpieczeństwem nowych samochodów

Przeczytaj również