Cupra Formentor czy Volvo XC40? Jaki SUV to najlepszy zakup w 2024 roku?

Wielu stając w obliczu zakupu nowego samochodu zwraca uwagę na to, czym wyróżnia się spośród setek innych. Nadwozie SUV jest nadal w modzie, choć widać już większe zainteresowanie kompaktowymi crossoverami. Cupra Formentor jest jednym z lepiej sprzedających się w tej klasie, ale Volvo XC40 jest o krok naprzód pod względem jakości. Co zatem wybrać?

Cupra Formentor SUV 202
Podaj dalej

To dwa różne i jednocześnie dwa bardzo modne samochody

Cupra Formentor to model, który zdecydowanie wyróżnia się stylistyką swojej konstrukcji. Ma modny sportowy charakter, a projektanci zadbali o estetykę nadwozia, dzięki czemu zyskuje na starcie względem swoich bezpośrednich rywali.

Gabarytowo co prawda można go porównać do niektórych kompaktowych SUV-ów, ale cenowo za to mieści się o krok niżej w stosunku do wielu modeli premium. W rezultacie fakt, że model stoi pośrednio pomiędzy zwykłym modelem, a premium przemawiaj na jego korzyść.

Najtańsza wersja to wydatek niecałych 140 000 zł. W tej cenie samochód wyposażono w 150-konny silnik benzynowy połączony z manualną skrzynią biegów. Wyposażenie standardowe jest kompletne. Zawiera 18’calowe felgi aluminiowe, materiałowe czarne fotele z ekoskórą, automatyczną klimatyzację trzystrefową Climatronic z filtrem AirCare i czujnikiem jakości powietrza , czy pakiet oświetlenia full LED.

Lista udogodnień pod względem komfortu podróżowania i bezpieczeństwa jest dość długa by ją wymieniać. Najlepiej będzie, jeśli powiemy, że kierowca ma tu wszystko, czego mu potrzeba. Nie brakuje także funkcjonalnych rozwiązań pod względem schowków i kieszeni za które nie trzeba dopłacać.

Świetnym rozwiązaniem jest dwupoziomowa podłoga bagażnika, czy półka na dokumenty pod fotelem pasażera z przodu. Jeśli chodzi o multimedia, to Cupra Formentor oferuje m.in. Media System z 10-calowym kolorowym ekranem dotykowym, 7 głośników, czy rozbudowaną funkcję rozpoznawania mowy i sterowania głosem. Kierowca ma na wyposażeniu sportową kierownicę wielofunkcyjną obszyta skórą w podstawowej konfiguracji, a jego fotel oraz pasażera mają regulację wysokości i podparcia odcinka lędźwiowego.

Silnik benzynowy z normą Euro 6 spala pomiędzy 5,5 a 7,9 l/ 100 km. Tu wiadomo, że rezultat zależy od stylu jazdy kierowcy i sposobu użytkowania samochodu. Zmiana lakieru z białego na jeden z siedmiu pozostałych to wydatek od 3109 do nawet ponad 10 000 zł. Czytaj także: Jest sporo tańsza Cupra niż topowy Formentor. To świetna okazja na styczniowych wyprzedażach

volvo xc 40 czy cupra formentor jaki SUV
Volvo XC40 czy Cupra Formentor?

SUV od Volvo jest lepszą opcją, ale Cupra wcale nie pozostaje w tyle

Nie ma wątpliwości, że doskonały stosunek jakości do ceny sprawia, że ​​Cupra Formentor wydaje się bardziej interesującą opcją. Zwłaszcza dla tych, którzy mają nieco napięty budżet. To jednak nie znaczy, że nie można wziąć pod uwagę, takiej opcji jak Volvo XC40. Model, który jest o krok naprzód pod względem jakości, a jego cena oscyluje w granicach 176 000 zł.

Pozytywną stroną tego wyboru będzie oferowany w standardzie łagodny system mikrohybrydowy. Dzięki temu nie trzeba się martwić o etykietę ECO, czego nie można powiedzieć o modelu Cupra Formentor w wersji podstawowej. Za taką z napędem hybrydowym o mocy 204 KM trzeba zapłacić 195 100 zł. Patrząc z tej perspektywy, Volvo to bardziej racjonalna opcją. Także dla tych, którzy potrzebują dużej pojemności bagażnika. W tej sytuacji  SUV od Volvo jest lepszym wyborem na zakup nowego samochodu.

Volvo XC40 w najtańszej konfiguracji wyposażono w silnik benzynowy o mocy 163 KM, automatyczną skrzynię biegów i 17’calowe felgi aluminiowe. We wnętrzu samochodu standardem są fotele z czarną tapicerką materiałową i obszyta wielofunkcyjna kierownica. O komfort podróżowania dba dwustrefowa klimatyzacja, system audio Performance i reflektory LED. W związku z tym, że szwedzka marka słynie z tego, że kładzie duży nacisk na aspekt bezpieczeństwa, to nie brakuje w wersji standardowej wielu systemów, które czuwają nad kierowcą i pasażerami podczas jazdy.

Wszystkie samochody Cupra posiadają 5-letnią gwarancję, z limitem 150 tys. km, z czego dwa pierwsze lata są bez limitu. Każde nowe Volvo objęto dwuletnią fabryczną gwarancją, którą można przedłużać. W odniesieniu do modeli hybrydowych typu plug-in (Recharge), gwarancja opiewa okres 8 lat, licząc od dnia wydania samochodu. Czytaj także: Volvo używa chatbota do komunikacji na Whatsapp

Cupra Formentor 2024
volvo xc 40 suv
Volvo XC 40 suv

Przeczytaj również