Na opisaną poniżej procedurę, możesz zdecydować się jedynie wtedy gdy masz pewność, że kontrolka nie sygnalizuje jakiejś poważnej usterki. Świadomy swojego samochodu kierowca, najpierw powinien dokonać rozpoznania w temacie, czy samochód zachowuje się tak jak powinien, pomimo ostrzegawczej kontrolki.
Znienawidzona pomarańczowa kontrolka, nie zawsze oznacza poważne problemy
Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno podczas poważnej awarii jak i w momencie gdy dojdzie do krótkotrwałej korekcji pracy silnika. Dzieje się tak również gdy mamy niewielką ilość paliwa w baku lub komputer reaguje na wysoką wilgotność otoczenia. Wtedy należy ją potraktować jako informację o błędzie.
Świecącą się kontrolkę błędu check engine, powinien skasować mechanik w swoim warsztacie . W tym celu korzysta on z komputera diagnostycznego, który przy okazji jest w stanie wskazać przyczynę awarii. W wyjątkowych sytuacjach jednak, możesz to zrobić sam.
Jak wyłączyć kontrolkę check engine? Jest na to jeden prosty sposób
Jeśli mamy pewność, że w naszych samochodzie nie doszło do poważnej awarii silnika lub osprzętu, możemy usunąć kontrolkę check engine w bardzo prosty sposób.
W tym celu, należy dotrzeć do akumulatora samochodu i zdjąć z niego na okres od 15 do 30 minut, klemę z ujemnego bieguna. Tyle czasu bowiem wystarcza na to by zresetować układ samo diagnozujący. Czasami wystarcza samo ponowne uruchomienie silnika.
Powyższego zalecenia nie należy stosować jako stały element, w przypadku gdy sytuacja się powtarza. Żaden reset nie zastąpi mechanika, który jest w stanie zdiagnozować przyczynę powracającej, świecącej kontrolki check engine i dokonać naprawy. Odkładanie fachowej diagnostyki na później, może oznaczać wysokie koszty.