Check engine? Tę kontrolkę możesz skasować sam. Jest na to jeden prosty i szybki sposób

Check engine? Tę kontrolkę możesz skasować sam. Jest na to jeden prosty i szybki sposób

Check engine kontrolka

Podaj dalej

Kontrolka check engine, to zmora kierowców wielu marek. Jej pojawienie się zwiastuje bowiem problemy z działaniem silnika lub jego osprzętu. Nie zawsze jednak tak się dzieje, bo problem może być jedynie chwilowy. Jak zatem skasować świecącą się pomarańczową kontrolkę ? Okazuje się, że możesz to zrobić sam i zaoszczędzić na wizycie w warsztacie.

Na opisaną poniżej procedurę, możesz zdecydować się jedynie wtedy gdy masz pewność, że kontrolka nie sygnalizuje jakiejś poważnej usterki. Świadomy swojego samochodu kierowca, najpierw powinien dokonać rozpoznania w temacie, czy samochód zachowuje się tak jak powinien, pomimo ostrzegawczej kontrolki.

Znienawidzona pomarańczowa kontrolka, nie zawsze oznacza poważne problemy

Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno podczas poważnej awarii jak i w momencie gdy dojdzie do krótkotrwałej korekcji pracy silnika. Dzieje się tak również gdy mamy niewielką ilość paliwa w baku lub komputer reaguje na wysoką wilgotność otoczenia. Wtedy należy ją potraktować jako informację o błędzie.

Świecącą się kontrolkę błędu check engine, powinien skasować mechanik w swoim warsztacie . W tym celu korzysta on z komputera diagnostycznego, który przy okazji jest w stanie wskazać przyczynę awarii. W wyjątkowych sytuacjach jednak, możesz to zrobić sam.

Check engine kontrolka
fot adobe stock

Jak wyłączyć kontrolkę check engine? Jest na to jeden prosty sposób

Jeśli mamy pewność, że w naszych samochodzie nie doszło do poważnej awarii silnika lub osprzętu, możemy usunąć kontrolkę check engine w bardzo prosty sposób.

W tym celu, należy dotrzeć do akumulatora samochodu i zdjąć z niego na okres od 15 do 30 minut, klemę z ujemnego bieguna. Tyle czasu bowiem wystarcza na to by zresetować układ samo diagnozujący. Czasami wystarcza samo ponowne uruchomienie silnika.

Powyższego zalecenia nie należy stosować jako stały element, w przypadku gdy sytuacja się powtarza. Żaden reset nie zastąpi mechanika, który jest w stanie zdiagnozować przyczynę powracającej, świecącej kontrolki check engine i dokonać naprawy. Odkładanie fachowej diagnostyki na później, może oznaczać wysokie koszty.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News