Audi i SAIC oficjalnie partnerami. Pierwszy wspólny inteligentny model już w 2025 roku

Chiński gigant SAIC i Audi wspólnie ogłosiły, że po podpisaniu w lipcu ubiegłego roku protokołu ustaleń w sprawie pogłębienia strategicznej współpracy, formalnie podpisały umowę o współpracy. Celem jest opracowanie szeregu wysokiej klasy inteligentnych samochodów elektrycznych.

Audi Ingolstadt
Podaj dalej

Modele dla SAIC Audi z inteligentną platformę cyfrową Advanced Digitized Platform

Audi słynie z produktów z najwyższej półki. Ma szerokie spektrum możliwości w zakresie badań i rozwoju pojazdów oraz technologii inżynieryjnych. Chińska Grupa SAIC zaś jest liderem w branży w zakresie innowacyjnych technologii inteligentnych pojazdów elektrycznych. Współpraca obu firm ma zaowocować technicznym wzmocnieniem marki.

Obie strony umowy integrują swoje zasoby, tak aby wspólnie opracować serię kolejnych modeli elektrycznych. Dzięki nowemu modelowi współpracy firmy mogą to zrobić znacznie szybciej. Wykorzystają do serii nowych inteligentnych modeli wspólną platformę cyfrową Advanced Digitized Platform. Współpraca poprawi także efektywność badań i rozwoju, optymalizację procesów rozwojowych oraz przyspieszy prace badawczo-rozwojowe.

Pierwszy wspólny samochód już w 2025 roku

Oczekuje się, że pierwszy wspólny produkt Audi SAIC oficjalnie trafi na w 2025 r. Dzięki współpracy tempo badań i rozwoju nowych modeli zostanie przyspieszone.

Samochody otrzymają najlepsze w branży oprogramowanie i sprzęt. Ponadto będą się charakteryzować najlepszą na świecie wydajnością w zakresie energii elektrycznej. Użytkownicy zaś mogą liczyć na płynniejszą i bardziej przyjazną inteligentną interakcję z pojazdem.

Współpraca poszerzy portfolio pojazdów BEV Audi w Chinach i przyspieszy transformację Audi na największym rynku na świecie. Pierwsze trzy modele BEV obejmą segmenty B i C. Według prasowego komunikatu wyniosą ofertę producenta w Chinach na nowy poziom.

Fermín Soneira, szef linii produktów pojazdów elektrycznych Audi w segmencie od A do C, będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego tego projektu współpracy.

Co ważne, tego samego dnia Volkswagen ogłosił, że podpisał umowę z Xpeng. Na inwestycję  w chińskiego producenta pojazdów elektrycznych wydał około 700 milionów dolarów. Tym samym nabył około 4,99 procent kapitału firmy. Jak wynika z komunikatu prasowego, w początkowej fazie partnerstwa obie firmy planują wspólnie opracować dwa modele średniej wielkości pojazdów elektrycznych marki Volkswagen na rynek chiński. NIE PRZEGAP: Chiński BYD nawiązał współpracę z cenioną marką premium. Jego akumulatory zasilą elektryczne modele Audi

Przeczytaj również