Mandaty płatne kartą?

Policja szykuje duże zmiany w prawie o ruchu drogowym. Niektóre pomysły raczej nie spodobają się kierowcom.

Mandaty płatne kartą?
Podaj dalej

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Jednym z pomysłów policji jest umożliwienie opłacania mandatu kartą. To przede wszystkim ma być ukłon w stronę obcokrajowców, którzy teraz nie będą musieli jechać do bankomatu w asyście policji. Jak na razie nie wiadomo, czy nasi rodzimi kierowcy będą mogli opłacać mandaty za pośrednictwem terminala, jednak wygląda na to, że takowe znajdą się w rękach policjantów jeszcze w tym roku.

Co do samych mandatów policjanci chcą także zwiększyć sobie możliwość karania kierowców, których przewinienia zostały zarejestrowane na filmach innych użytkowników dróg. Wcześniej z powodu nieprecyzyjnego prawa można było uniknąć mandatu, jednak teraz ma zostać wprowadzony przepis, wedle którego ukarany zostanie każdy, kiedy złamanie przepisów zostanie uznane za bezdyskusyjne.

Wielu na pewno ucieszy pomysł wprowadzeniu zakazu wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach. Niestety większość dróg oznaczonych literką A w naszym kraju jest zaledwie dwupasmowa, co w przypadku TIRów wyprzedzających się mimo niewielkiej różnicy prędkości tworzy całkiem spore zatory i zwyczajnie denerwuje kierowców osobówek. Teraz ciężarówki mają dostać całkowity zakaz wyprzedzania na najszybszych drogach w naszym kraju. Ponadto policja chce także uregulowania przepisami autostradowego „korytarza” – procederu, według którego kierowcy w przypadku zatoru mieliby się ustawiać na skrajnych brzegach jezdni, tak aby zwolnić przestrzeń w środku, z której mogłyby korzystać służby ratunkowe.

Co sądzicie o takich zmianach? Płacilibyście mandaty kartą?

Przeczytaj również