Łukjaniuk atakuje

Za nami pierwsza piątkowa pętla Rajdu Wysp Kanaryjskich. Na prowadzeniu po doskonałej jeździe i zwycięstwie na wszystkich próbach znajduje się Aleksiej Łukjaniuk. Na drugim miejscu jest mistrz Polski i Europy Kajetan Kajetanowicz.

OS1 San Mateo 1 – 25.13 km

Pierwszy odcinek specjalny rajdu padł łupem Aleksieja Łukjaniuka. Rosjanin popisał się niesamowitym tempem i pokonał na mecie drugiego Kajetana Kajetanowicza o 5,0 s., trzeci Jose Lopez stracił 6,5 s. Na bardzo dobrym 10. miejscu odcinek ukończył Grzegorz Grzyb. Tuż za nim dojechał wielokrotny mistrz Polski Bryan Bouffier. Niestety, dla Tomasza Kasperczyka przygoda z pierwszym dniem rajdu zakończyła się już na pierwszym odcinku. Po wypadku w okolicy środka próby polska załoga nie mogła kontynuować jazdy. Jarosław Kołtun ukończył na pozycji 25.

W ERC 3 bezkonkurencyjny był Chris Ingram. Na 4. miejscu ze stratą 19,3 s. ukończył Aleks Zawada, zaś Dariusz Poloński dojechał o 31,5 s. wolniej od Brytyjczyka, co dało mu ostatecznie 10. pozycję w klasie.

OS2 Artenara – 14.79 km

W dalszym ciągu nie do pokonania wydawał się Aleksiej Łukjaniuk. Kierowca Forda Fiesty R5 po raz kolejny zapisał odcinek na swoje konto, pokonując Kajetana Kajetanowicza o 1,7 s. Odcinkowe podium tym razem uzupełnił Ivan Ares. Solidną jazdę kontynuował Grzegorz Grzyb, który dojechał tym razem o jedno oczko wyżej – na miejscu 9. Jarosław Kołtun ukończył próbę na 23. pozycji.

W ERC 3 odcinek padł tym razem łupem Aleksa Zawady. Co najważniejsze, Chris Ingram ukończył dopiero 5., co oznacza, że jego przewaga nad Polakiem wypracowana na pierwszym odcinku specjalnym zaczęła się nieco zmniejszać. Dariusz Poloński zakończył na miejscu 11.

OS3 Lomo del Palo – 15.14 km

Ostatni odcinek pętli niewiele nam zmienił. Najlepszy po raz kolejny był Aleksiej Łukjaniuk. Drugie miejsce tym razem zgarnął Jose Suarez, trzecie Bruno Magalhaes. Na 5. pozycji ze stratą 6,7 s. dojechał dwukrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz. Cztery pozycje za polską dumą test zakończył Grzegorz Grzyb. Jarosław Kołtun zajął tu miejsce 17.

W ERC 3 do zwycięskiej dyspozycji powrócił Chris Ingram. Brytyjczyk pokonał o 3,8 s. Aleksa Zawadę. Podium uzupełnił Jari Huttunen, Dariusz Poloński dojechał na pozycji 10.

Klasyfikacja generalna

Po pierwszej pętli na prowadzeniu znajduje się Aleksiej Łukjaniuk. Rosjanin pomimo kary 10 sekund za falstart na drugim odcinku wyprzedza Kajetana Kajetanowicza o 2,5 s., zaś trzeci Jose Suarez traci 9,3 s. Najlepszym z pozostałych Polaków na ten moment jest Grzegorz Grzyb. Aktualny mistrz Polski jest na miejscu 10. i do Łukjaniuka traci 25,8 s.

W klasie samochodów napędzanych na jedną oś na prowadzeniu znajduje się Chris Ingram. Na drugim miejscu ze stratą 13,3 s. widnieje Roberto Blach, trzeci jest Aleks Zawada, który traci 18,6 s. Na 9. miejscu pierwszą pętlę kończy Dariusz Poloński.