Łotewski hokeista

Łotewski hokeista

Podaj dalej

Jednym z najbardziej powtarzalnych zawodników Rallycrossowych Mistrzostw Świata jest Janis Baumanis. Łotysz w większości rund zbiera około 10 punktów, czym poważnie zasila konto zespołu STARD. Co powinniście o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Baumanis rozpoczął swoją karierę od crosskartów w wieku 15 lat. Pierwszy raz wystartował w zawodach rallycrossowych w roku 2008 w mistrzostwach NEZ. W kolejnych dwóch latach Janis wygrywał dwukrotnie mistrzostwo Łotwy oraz jedno mistrzostwo Bałtyku. Jego kariera przyśpieszyła w roku 2015, kiedy to został mistrzem Europy w kategorii S1600 i mistrzem Estonii w klasie Supercar. Wtedy też wziął udział w pierwszych zawodach World RX – w Anglii, Norwegii oraz Turcji, gdzie był częścią zespołu Hansen Talent Development.

Po dobrym sezonie 2016 w barwach MJP Racing Team Austria, w 2017 roku Baumanis przeniósł się do kompletnie nowego STARD World RX, gdzie zdobywa punkty wspólnie z Timurem Timerzyanovem. Co ciekawe, STARD zarządzany jest przez popularnego Manfreda Stohla i jego Stohl Racing. Obaj zawodnicy ścigają się w Fordach Fiesta RSX Supercar.

Jak Baumanis radzi sobie w tym roku? Zdarzały się wypadki przy pracy, m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Belgii oraz Norwegii, jednak w pozostałych imprezach Łotysz punktuje dobrze i zdobywa od 10 do 14 punktów. Zawodnik w Fieście przejechał w World RX 131 wyścigów, wygrywając przy tym jedną sesję kwalifikacyjną. Do tej pory udało mu się 4 razy znaleźć w finale i zdobyć łącznie 215 punktów.

Przed sezonem organizatorzy zadali mu kilka pytań, oto najciekawsze:

Kto jest twoim największym rywalem w World RX?
Davy Jeanney

Jakie jest twoje najlepsze wspomnienie?
Tytuł w S1600 w 2015 roku

Kto jest twoją największą inspiracją?
Mój tata

Jaki jest twój ulubiony tor?
Holjes, Szwecja

Kto jest najśmieszniejszym zawodnikiem w World RX?
Andreas Bakkerud

Jeśli nie był byś zawodnikiem rallycrossowym, kim byś był?
Profesjonalnym zawodnikiem w hokeju na lodzie

Co zabrał byś ze sobą na bezludną wyspę?
Porządną maczetę

Tagi: Rallycross Ford

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News