Zdecydowany atak Sunderlanda. Kolejny dobry etap Giemzy

Zdecydowany atak Sunderlanda. Kolejny dobry etap Giemzy

maciej giemza dakar 2022 orlen team motocykle

Podaj dalej

Sam Sunderland zdecydowanie zaatakował rywali na ósmym etapie Rajdu Dakar i wysunął się na prowadzenie w stawce motocyklistów. Kolejny dobry etap zaliczył Maciej Giemza.

Jazda na południe

Dzisiejsza trasa prowadziła z Al Dawadimi do Wadi Ad Dawasir. O ile odcinek specjalny mierzył „tylko” 395 kilometrów, to w połączeniu z dojazdówką o długości 435 kilometrów tworzy najdłuższy etap tegorocznej edycji imprezy. Do przejechania było łącznie 830 kilometrów. Pierwsze dwieście kilometrów to pasmo piasku i wydm. Pod koniec próby krajobrazy się zmieniły, a różnorodność trasy mogła sprawić, że część zawodników musiała pogodzić się ze stratami.

Miasto startu i mety

Stawka wyruszyła do rywalizacji z Al Dawadimi. Miasto według ostatniego spisu ludności liczy ponad 50 tysięcy mieszkańców, którzy głównie wywodzą się z plemienia Banu 'Utaybah. Wizytówką jest pałac króla Abdulaziza. Miasto budzi również pewne kontrowersje, ponieważ ma się znajdować w nim „dopalacz” do usuwania pozostałości paliw stałych z produkcji pocisków balistycznych.

Biwak zaplanowano w Wadi Al Dawasir. Miasto znajduje się w dolinie Dawasir i jest ojczyzną plemienia Al Dawasir. Według ostatniego spisu ludności liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Dzieli się na trzy główne dzielnice: Alnowaima, Alkhamaseen i Allidam.

Sunderland od startu do mety

Sam Sunderland perfekcyjnie wykorzystał dalsza pozycję startową i wysunął się na czoło stawki już na początku etapu. Prowadzenia nie oddał do samej maty, na której o blisko trzy minuty pokonał Pablo Quintanillę. Oesowe podium uzupełnił Matthias Walkner, który stracił ponad cztery minuty. Wolniejsze tempo zaprezentował dziś dotychczasowy lider: Adrien van Beveren. Francuz był wolniejszy od etapowego triumfatora o ponad dziesięć minut.

Kolejny z rzędu dobry etap zaliczył Maciej Giemza. Polak cały czas plasował się w okolicach czwartej piątki i na mecie pojawił się z dziewiętnastym rezultatem. Do najlepszego stracił blisko dwadzieścia minut.

W klasyfikacji generalnej Sam Sunderland ma trzy minuty i 45 sekund zapasu nad Matthiasem Walknerem. Trzeci Adrien van Beveren traci cztery minuty i 43 sekundy. Czołową piątkę uzupełniają Pablo Quintanilla (+5:30) i Joan Barreda Bort (+14:38). Maciej Giemza traci ponad dwie godziny.

Dakar 2022 – Etap 8

Dakar 2022 – Wyniki po ósmym etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News