Faworyci nie zawiedli
Najszybszy na pierwszej próbie imprezy okazał się Daniel Sanders. Zawodnik Gas Gas Factory Team był o dokładnie minutę szybszy od Pablo Quintanilli. Australijczyk zadebiutował w Rajdzie Dakar w zeszłym roku i wywalczył miejsce tuż za podium. Wygrał również zmagania wśród nowicjuszy. Dla Chilijczyka to dziesiąty występ w Dakarze. Najlepszy wynik uzyskał w 2020 roku, gdy był drugi.
Podium prologu uzupełnił Ross Branch, który był wolniejszy od triumfatora o minutę i 55 sekund. Czołowa piątkę uzupełnili startujący jako ostatni Kevin Benavides, który stracił dwie minuty oraz Matthias Walkner. Austriak stracił do najszybszego dwie minuty i 35 sekund.
Maciej Giemza rozpoczął rywalizację od osiemnastej pozycji. Zawodnik ORLEN Team stracił do najlepszego sześć minut. Do czołowej dziesiątki zabrakło trzech minut. Konrad Dąbrowski rozpoczął rywalizację od 29 czasu. Do zwycięzcy stracił dziesięć minut i pięć sekund.
Najkrótszy na start
Na start imprezy organizatorzy zaplanowali prolog. Krótka próba wliczana do klasyfikacji generalnej rajdu z pozoru może wyglądać na łatwą, ale nie można jej lekceważyć. Wyniki ustalą kolejność startu do właściwej batalii. Nowością będzie wybór przez czołową piętnastkę pozycji startowej do kolejnego etapu.
19-kilometrową próbę zaplanowano na drodze z Dżuddy do Hail. Trasa ma przebiegać po polnych drogach oraz niewielkich wydmach. Cały etap będzie mierzył aż 614 kilometrów.
– Uderzenie w połowie długiej dojazdówki. Ta 19-kilometrowa przejażdżka na polnych drogach i małych wydmach da uczestnikom szansę przetestowania swoich pojazdów. Co ważniejsze, oddzieli również ziarna od plew, by ustalić kolejność startu do następnego etapu. Wyniki przyczynią się również do osobliwej ceremonii podczas odprawy. Piętnastu najlepszych zawodników w każdej kategorii w odwrotnej kolejności do rezultatów wybierze swoją pozycję startową do odcinka 1B. Spodziewaj się blefowania! – czytamy w opisie organizatorów.
Miasto startu i mety
Dżudda jest głównym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym kraju. W mieście znajdują się ważne porty handlowe oraz pasażerskie. Jest to główny punkt tranzytowy pielgrzymek do Mekki. W Dżuddzie mieszka ponad 3,4 miliona ludzi.
Hail to miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest stolicą prowincji i największym miastem regionu. W 2018 roku w mieście mieszkało ponad 600 tysięcy osób. Miasto koncentruje się głównie na rolnictwie. Przoduje w produkcji zbóż, daktyli i owoców. Duży procent pszenicy produkowanej w całej Arabii Saudyjskiej pochodzi z Hail. To również ojczyzna rodziny Rashidów, historycznych rywali saudyjskiej rodziny królewskiej.