Yaris vs. i20. Rovanpera vs. Neuville

Yaris vs. i20. Rovanpera vs. Neuville

Kalle Rovanpera Toyota Yaris Rally1 Rajd Chorwacji WRC 2022

Podaj dalej

Kalle Rovanpera, którego pilotuje Jonne Halttunen najlepiej rozpoczęli batalię na trasach Rajdu Chorwacji. Deszczowa i mglista pogoda nie ułatwiają zadania, o czym przekonały się już niektóre załogi.

Wymagająca pętla

Na start rywalizacji organizatorzy zaplanowali cztery odcinki specjalne o łącznej długości 60,19 km. Dzień rozpoczynała ponad dziewiętnastokilometrowa próba Mali Lipovec – Grdanjci, po której zawodników czekał blisko 21-kilometrowy odcinek Stojdraga – Gornja Vas. Pętlę uzupełniały próby Krašić – Vrškovac (11,11 km) i Pećurkovo Brdo – Mrežnički Novaki (9,11 km).

Atak Rovanpery

Kalle Rovanpera za kierownicą Toyoty Yaris Rally1 już na pierwszym odcinku pokazał, że myśli o zwycięstwie. Po przejechaniu ponad dziewiętnastu kilometrów był o 4,1 szybszy od Thierry’ego Neuville’a. Za kierowcą Hyundaia znalazł się najszybszy z obozu M-Sportu: Craig Breen. Irlandczyk stracił już jednak trzynaście sekund. Mniej niż sekundę na kilometrze zdołał stracić jeszcze tylko czwarty Ott Tanak (+16,2). Po uderzeniu w głaz zawieszenie w swoim Yarisie uszkodził Esapekka Lappi. Opony w swoich samochodach uszkodzili Elfyn Evans i Pierre-Louis Loubet, co przerodziło się w około półtorej minuty straty.

Na drugiej próbie dnia Rovanpera powiększył przewagę. Tym razem Thierry Neuville stracił 7,5 sekundy. Trzecim rezultatem popisał się Ott Tanak (+17,3). Craig Breen tym razem popełnił błąd, ale zdołał powrócić na trasę i stracił 27 sekund, co zepchnęło go na czwarte miejsce w rajdzie. Z rajdem pożegnał się Pierre-Louis Loubet, który uszkodził trzecie koło.

Przebudzenie Evansa

Elfyn Evans przełamał dominację zespołowego kolegi na trzeciej próbie poranka. Brytyjczyk był o 2,6 sekundy szybszy od Kallego Rovanpery. Thierry Neuville stracił 2,8 sekundy, a Ott Tanak pięć sekund. Czołową piątkę uzupełnił Craig Breen (+6,5). Na koniec pętli Kalle Rovanpera udowodnił, że dziś jest w świetnej formie. Pokonał Thierry’ego Neuville’a o 0,7 sekundy i Craiga Breena o 5,3 sekundy. Czwartym czasem błysnął Gus Greensmith (+8,4), a piąty był Ott Tanak (+11,4).

Warunki nie ułatwiają sprawy

Po pierwszej pętli Kalle Rovanpera ma 12,5 sekundy zapasu nad Thierrym Neuvillem. Trzeci Ott Tanak traci już 47,3 sekundy i ma zaledwie 1,9 sekundy przewagi nad Craigiem Breenem. Piąty jest Gus Greensmith (+1:23,2), a szósty Oliver Solberg (+1:36,2). W WRC2 liderem jest Yohan Rossel. Piąty, 14,9 sekundy za podium, jest Kajetan Kajetanowicz. Mikołaj Marczyk zajmuje czternaste miejsce w WRC2, siódme w stawce juniorów.

Czułem się całkiem komfortowo w aucie w trudnych warunkach. Na pewno nasza pozycja startowa jest dobra. Byliśmy nico szybsi niż goście za nami, więc może nie tylko pozycja startowa pomogła – komentował Rovanpera.

Myślę, że zaliczyliśmy dobry odcinek, więc czas na podobne. Miałem dobre wyczucie, ale droga staje się bardziej brudna. Poprawiliśmy nasze tempo w porównaniu do Monte Carlo – podsumował Neuville.

Rajd Chorwacji – Wyniki po OS4

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News