WRC wróci do Polski? Promotor ma plan!

WRC wróci do Polski? Promotor ma plan!

Rajd Polski 2017 Ott Tanak

Podaj dalej

WRC, które zyskuje coraz większe zainteresowanie organizatorów rajdów, nie zamierza wprowadzić kalendarza rotacyjnego z jednym wyjątkiem, który może pomóc organizatorom Rajdu Polski.

WRC chce stabilności

Coraz większe zainteresowanie rajdami samochodowymi sprawia, że kolejni organizatorzy wyrażają chęć dołączenia do mistrzostw świata. Wystarczy wspomnieć, że w 2024 roku najlepsi zawodnicy na świecie pojawią się na Łotwie, a w najbliższym czasie do kalendarza mają powrócić również Stany Zjednoczone. Prace nad powrotem do światowego czempionatu trwają również w Argentynie, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.

Spekuluje się, że Łotwa pojawi się w kalendarzu kosztem Estonii, która również niedawno dołączyła do mistrzostw. Wzbudziło to również pogłoski o możliwości wprowadzenia rotacji w mistrzostwach.

Rundy mistrzostw świata był rotowane w latach 1994-1996. Pomysł próbowano przywrócić w sezonach 2007-2010, co pozwoliło powrócić lub dołączyć do mistrzostw Bułgarii, Irlandii, Jordanii, Norwegii i Polsce. Kalendarz liczył też wówczas 12-14 rund, a nie jak w poprzednich czterech sezonach szesnaście imprez.

Promotor patrzy globalnie

Podczas Rajdu Meksyku temat rotacji rund skomentował promotor WRC: Simon Larkin. Zasugerował, że rotacja imprez na większa skalę może mieć negatywny wpływ na mistrzostwa. Wyjątkiem mają być rundy mistrzostw Europy, a wśród nich Rajd Polski.

– W tej chwili jedyną strategią jest zapewnienie jednego miejsca w WRC dla rundy mistrzostw Europy. Pokażemy to w przyszłym roku z Łotwą. Prowadzimy również rozmowy z Polską i kilka innymi imprezami, które są naprawdę atrakcyjne w mistrzostwach Europy i organizowane sa na bardzo wysokim poziomie – mówił Larkin dla DirtFisha.

Tomasz Kasperczyk - Rajd Polski 2021

– Rotacja na większą skalę prawdopodobnie nie nastąpi. Przerwy dla organizatorów są bardzo trudne, nawet jeśli imprezy nie są organizowane rok rocznie. Wszystkie imprezy WRC są zarządzane przez pełnoetatowych pracowników. Jeśli nie ma imprezy z roku na rok, jak utrzymać własność intelektualną i specjalistyczną wiedzę? Będziemy ustalać bardziej długoterminowe cele strategiczne, a nawet być może podpisywać wieloletnie umowy z wyprzedzeniem, by lepiej planować – dodał.

Kalendarz mistrzostw świata na 2024 rok ma liczyć czternaście rund.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News