WRC przyniosło im 100 milionów euro!

WRC przyniosło im 100 milionów euro!

WRC przyniosło im 100 milionów euro!

Podaj dalej

WRC dzięki regulaminowym zmianom zaczęło przyciągać coraz większe grupy kibiców. Zdecydowanie przekonała się o tym Chorwacja, która dzięki obecności jednej z rund na swoim terenie, pochwaliła się zasileniem gospodarki kwotą 100 milionów euro.

WRC przynosi zyski

Wydział Ekonomii i Biznesu Uniwersytetu w Zagrzebiu poinformował, że zorganizowanie rundy WRC miało niezwykle pozytywny wpływ na chorwacki sektor turystyczny. Na imprezie pojawiło się ponad 300 tysięcy kibiców, którzy wydali 105 milionów euro.

Sebastien Ogier - Rajd Chorwacji - WRC 2021

– Mówimy o wielkim widowisku sportowym, którego efektów Chorwacja nie miała wcześniej na żadnym wydarzeniu sportowym, kulturalnym ani żadnym innym. Wyniki badania z 2022 roku pokazały, że projekt jest zrównoważony zarówno ekonomicznie, jak i społecznie, a Chorwacja nadal powinna gościć mistrzostwa świata – mówił profesor Oliver Kesar.

Chorwaci chcą więcej

Zdaniem Daniela Saskina, prezesa komitetu organizacyjnego Rajdu Chorwacji, istnieją dobre powody, by sądzić, że liczba widzów i wynikające z nich dochody jeszcze wzrosną w 2023 roku.

– Nie powinniśmy zapominać, że w 2022 roku nadal obowiązywało wiele zasad podróży związanych z Covidem. Nie tylko został złagodzone, ale Chorwacja niedawno przystąpiła do strefy Schengen, ułatwiając podróżowanie fanom z wielu kluczowych rynków europejskich. Po drugie kraj przyjął euro, co oznacza prostsze transakcje gotówkowe dla osób korzystających z tej samej waluty – komentował Saskin.

– Rajd Chorwacji jest doskonałym dodatkiem do kalendarza WRC. Wnosi własny, unikalny zestaw wyzwań i odrębną tożsamość. Stolica znajduje się zaledwie kilka godzin jazdy od wielu kluczowych rajdowych rynków, takich jak Węgry, Niemcy, Austria, Włochy i Czechy. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z badań przeprowadzonych przez Wydział Ekonomiczny w Zagrzebiu. Dowodzą pozytywnego wpływu WRC na miasta i kraje-gospodarze – dodał Simon Larkin, promotor WRC.

Rajd Chorwacji zadebiutował w mistrzostwach świata w 2021 roku. Pierwszym triumfatorem został Sebastien Ogier. W zeszłym roku zwycięską passę Toyoty kontynuował Kalle Rovanpera.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News