Wiśniewski rozpoczyna drugą część Dakaru na piątkę

Kamil Wiśniewski od piątego czasu w stawce quadów rozpoczął drugą część Rajdu Dakar. Za quadowcem ORLEN Team jest mierzący ponad 400 kilometrów odcinek specjalny.

Wiśniewski rozpoczyna drugą część Dakaru na piątkę
Podaj dalej

Mocne uderzenie po przerwie

Na pierwszy etap drugiej części Rajdu Dakar organizatorzy przygotowali odcinek mierzący aż 402 kilometry. Dodatkowo do pokonania była dojazdówka o długości 299 km. Oznaczało to jedno. Do walki wracamy z mocnym uderzeniem.

Początek odcinka prowadził po wręcz nieskończonym paśmie wydm. Po chwili wytchnienia na asfalcie zawodnicy wjechali na bardziej szutrowe drogi, ale wiele pułapek nawigacyjnych mogło sprawić, że nawet najlepsi mogli ponieść straty. Z 402 kilometrów odcinka 33% stanowił piasek, 45% to szuter, a 17% asfalt. Pozostałe 5% to klasyczne wydmy.

fot. ASO

Miasto startu i mety

Stawka rozpocznie rywalizację w Rijadzie, gdzie spędziła ostatnie dni. Rijad jest stolicą Arabii Saudyjskiej i liczy ponad pięć milionów mieszkańców. Miasto usytuowane jest u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Nazwę Rijad z arabskiego tłumaczy się jako „miejsce ogrodów i drzew”. Dzięki sąsiedztwu licznych uedów, które w czasie opadów napełniają się wodą, okolica od czasów antycznych jest bardzo żyznym obszarem. Warto zaznaczyć, że znajduje się w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego. Miastami partnerskimi Rijadu są Paryż, Acapulco, Charlotte i Singapur.

Metę zaplanowano w Al Dawadimi. Miasto według ostatniego spisu ludności liczy ponad 50 tysięcy mieszkańców, którzy głównie wywodzą się z plemienia Banu ‚Utaybah. Wizytówką jest pałac króla Abdulaziza. Miasto budzi również pewne kontrowersje, ponieważ ma się znajdować w nim „dopalacz” do usuwania pozostałości paliw stałych z produkcji pocisków balistycznych.

Brazylijska dominacja

Na niedzielnym odcinku z najlepszej strony pokazał się Marcelo Medeiros. Brazylijczyk, który ruszał do rywalizacji jako czwarty wysunął się na prowadzenie tuż po starcie i nie oddał go do samej mety. Po przejechaniu ponad 400 kilometrów miał ponad trzy minuty przewagi nad Alexandrem Giroudem. Trzeci ze stratą ponad szesnastu minut był Pablo Copetti. Kamil Wiśniewski prezentował dziś równe tempo i znalazł się na piątej pozycji. Do najlepszego stracił ponad 25 minut.

Po siedmiu etapach Alexandr Giroud ma ponad osiemnaście minut zapasu Pablo Copettim. Trzeci Alekandr Maksimow traci ponad 52 minuty. Na czwartym miejscu pozostał Kamil Wiśniewski, któremu do podium brakuje godziny.

Dakar 2022 – Etap 7

Dakar 2022 – Wyniki po siódmym etapie

Przeczytaj również