Wiśniewski drugi w stawce quadów. Triumfator etapu dał popis jazdy

Wiśniewski drugi w stawce quadów. Triumfator etapu dał popis jazdy

Kamil wisniewski Dakar 2022 PKN ORLEN Team (1)

Podaj dalej

Przyszło dziś nam nieco dłużej poczekać na wyniki zawodników walczących na quadach w Rajdzie Dakar, ale opłacało się. Kamil Wiśniewski wywalczył dziś drugie miejsce!

Quady na wschód

Zawodnicy na quadach zaliczyli dzisiaj pętlę na wschód od Rijadu. Do pokonania mieli 346 kilometrów odcinka specjalnego i 214 kilometrów dojazdówki. Początek odcinka wiódł po piasku oraz szutrze, które łącznie stanowiły 82% próby. W połowie trasy zawodników czekała długa sekcja wydm, których na całej trasie było 18%. Jeśli ktoś zyskał na nich przewagę mógł kontrolować sytuację na szutrowym dojeździe do mety.

fot. Eric Vargiolu / DPPI

Miasto startu i mety

Rijad jest stolicą Arabii Saudyjskiej i liczy ponad pięć milionów mieszkańców. Miasto usytuowane jest u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Nazwę Rijad z arabskiego tłumaczy się jako „miejsce ogrodów i drzew”. Dzięki sąsiedztwu licznych uedów, które w czasie opadów napełniają się wodą, okolica od czasów antycznych jest bardzo żyznym obszarem. Warto zaznaczyć, że znajduje się w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego. Miastami partnerskimi Rijadu są Paryż, Acapulco, Charlotte i Singapur.

Oczekiwanie na wyniki

Dziś nieco dłużej musieliśmy poczekać na rezultaty zawodników na quadach, ale było warto. Kamil Wiśniewski wywalczył drugie miejsce. Polak od początku odcinka pokazywał świetną formę i rozpoczął odrabianie wczoraj poniesionych strat.

Lepszy był jedynie Alexandre Giroud, który zaprezentował się dziś z perfekcyjnej strony. Francuz na mecie miał ponad pół godziny przewagi nad Polakiem. Etapowe podium skompletował Pablo Copetti, który stracił do najlepszego 41 minut.

Francuz pewnie przewodzi w klasyfikacji generalnej po pięciu etapach. Drugi Copetti traci do rywala blisko 28 minut. Na trzecim miejscu znajduje się dotychczasowy lider: Manuel Andujar, który traci już blisko godzinę. Kamil Wiśniewski powrócił na piąte miejsce. Do podium brakuje mu 47 minut.

Dakar 2022 – Etap 5

Dakar 2022 – Wyniki po piątym etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News