Wielka Brytania wyręcza FIA! Wprowadza zakaz startów rosyjskich kierowców!

Wielka Brytania postanowiła wyręczyć FIA, która wczoraj jako jedna z nielicznych federacji sportowych nie wykluczyła rosyjskich i białoruskich sportowców. Na wyspach nie będą mogli rywalizować kierowcy legitymujący się licencjami krajów agresora.

Wielka Brytania wyręcza FIA! Wprowadza zakaz startów rosyjskich kierowców!
Podaj dalej

Kontrowersyjna decyzja FIA

Podczas specjalnie zwołanej Rady Sportów Motorowych podjęto decyzję, że rosyjscy i białoruscy zawodnicy nadal mogą startować w zawodach pod egidą FIA. Jedynie, co muszą zrobić kierowcy i piloci to mieć neutralne barwy i występować pod flagą FIA.

Decyzja ta jest sprzeczna z rekomendacją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który wzywał do wykluczenia rosyjskich i białoruskich zawodników, a jedynie w wyjątkowych okolicznościach ze względu na czas lub podpisane umowy zdecydować o startach w neutralnych barwach. Przypomnijmy, że do tej pory zawodnicy z Rosji i tak nie mogli prezentować swoich barw ze względy na skandal dopingowy. W motorsporcie mogli reprezentować rosyjski związek motorowy.

Zgodnie z zaleceniami w Rosji i na Białorusi nie będą odbywać się żadne zawody międzynarodowe. Zabroniono również drużynowych występów zawodnikom z Rosji i Białorusi, co w świecie motorsportu realnie oznacza tylko wykluczenie z igrzysk sportów motorowych.

Wielka Brytania idzie za głosem MKOL

Motorsportowa federacja Wielkiej Brytanii w porozumieniu z rządem ogłosiła dzisiaj, że na wyspach nie będą mogli rywalizować kierowcy z rosyjską lub białoruską licencją. W zawodach nie będą mogli uczestniczyć również sędziowie, oficjele i zespoły pochodzące z Rosji i Białorusi.

Decyzja Wielkiej Brytanii oznacza, że w GP Wielkiej Brytanii nie będzie mógł wystartować Nikita Mazepin. Swojego tytułu nie będzie mógł bronić także Leo Machitski, który jest mistrzem Wielkiej Brytanii w wyścigach GT. Jedynym sposobem, który zezwoliłby im na starty jest legitymowanie się licencją innego państwa, ponieważ decyzja władz Wielkiej Brytanii opiera się na nieuznawaniu licencji wydanych przez rosyjski i białoruski związek motorowy.

FIA gorsza niż FIFA. Dopuszcza Rosjan do startów!

Cała społeczność Motorsport UK potępia działania wojenne Rosji i Białorusi w Ukrainie oraz wyraża solidarność i wsparcie dla wszystkich dotkniętych trwającym konfliktem. Jesteśmy zjednoczeni z mieszkańcami Ukrainy i społecznością sportów motorowych. To czas, by międzynarodowa społeczność sportów motorowych działała i okazywała wsparcie mieszkańcom Ukrainy i naszym kolegom z Ukraińskiej Federacji Sportów Motorowych – komentował decyzję David Richars, prezes Motorsport UK.

Naszym obowiązkiem jest użyć wszelkich możliwych wpływów i dźwigni, by powstrzymać tę nieuzasadnioną inwazję. Zachęcamy społeczność sportów motorowych i naszych kolegów na całym świecie do pełnego przyjęcia zaleceń MKOL i zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, by zakończyć wojnę – dodał.

Na podobny ruch zdecydowali się Finowie, co oznacza, że rosyjskich i białoruskich kierowców zabraknie na m.in. Rajdzie Finlandii, który jest rundą WRC.

Przeczytaj również