Tragedia w mistrzostwach Słowacji. Zginął doświadczony pilot

Tragedia w mistrzostwach Słowacji. Zginął doświadczony pilot

Slovakiaring

Podaj dalej

Obecny weekend miał stanowić motorsportowe święto w Słowacji, gdzie zgodnie z planem ruszyły rajdowe mistrzostwa naszego sąsiada. Niestety już na pierwszej próbie Rally Slovakiaring doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął niezwykle doświadczony pilot.

Start na torze

Sezon w Słowacji podobnie jak w ubiegłych latach rozpoczął Rally Slovakiaring. Organizatorzy wytyczyli jedenaście odcinków specjalnych zlokalizowanych na torze, który gości m.in. najlepszych kierowców mistrzostw Europy ciężarówek czy pucharu świata w wyścigach aut turystycznych. Zawodnicy mieli trzykrotnie pokonać odcinki Modra i Zelena o długości 5,25 i 10,7 km. Dzień miała zakończyć mierząca 15,5 km próba Zlta. Drugiego dnia zaplanowano oesy Fialova (5,8 km), dwukrotnie Ruzova (14,1 km) i Oranzova (22,7 km).

Na liście zgłoszeń nie zabrakło polskich załóg. Kolejny raz o tytuł mistrza Słowacji powalczy Grzegorz Grzyb, którego pilotował Tomasz Borko. Załoga skorzystała ze Skody Fabii Rally2 evo. Zgłoszenie nadesłali także Michał Tochowicz i Piotr Białowąs w Hyundaiu i20 R5 oraz Rafał Kwiatkowski i Jacek Zieliński w Subaru Imprezie R4. Łącznie na liście pojawiło się 31 załóg, cztery w klasie 2.

Tragedia na pierwszym oesie

Na pierwszym odcinku specjalnym, pięciokilometrowej próbie Modra doszło do fatalnego w skutkach wypadku. Z trasy wypadł Peugeot 208 Rally4 załogi Rene Dohnal/Rudolf Kouril. Niestety w wypadku zginął niezwykle doświadczony pilot, dla którego był to 213 start w karierze. Organizatorzy zdecydowali się odwołać imprezę.

W związku z tragicznym wypadkiem podczas pierwszego odcinka specjalnego Zespół Sędziów Sportowych w konsultacji z władzami Słowackiego Związku Sportu Motorowego, organizatorami i zawodnikami, podjął decyzję o odwołaniu Rally Slovakiaring – czytamy w krótkim oświadczeniu.

Rudolf Kouril urodził się 24 kwietnia 1958 roku. W roli pilota zadebiutował w 1985 roku w Skodzie 120 LS. Na Rallye Plzen pilotował Vladimira Ocadlika. Najlepszy wynik w mistrzostwach Czech wywalczył na Rajdzie Tribec 2004, gdy był siedemnasty. W Słowacji był szósty na Rajdzie Koszyc 2018. W swoim CV miał również siedemnaście występów w mistrzostwach Europy. Najlepszy wynik uzyskał w Rajdzie Koszyc 1999. W karierze pilotował m.in. Antoniona Tlustaka i Martina Radę.

Wyniki na drugim planie

Pierwszy odcinek specjalny rajdu najszybciej przejechał Grzegorz Grzyb. 1,2 sekundy stracił Ondrej Bisaha, a dwie sekundy Jaroslav Melicharek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News